Славка
Анонимният талант в изображението на Славка Денева
Документален филм
Сценарист и режисьор: Огнян Гелинов
Оператор: Бойко Калев
Документалният филм "Славка" е посветен на непопулярната, но изключително талантлива художничка Славка Денева.
Славка е дъщеря на художника Борис Денев, преживял репресиите на комунизма. Портретът й във филма създават разкази и спомени на приятели и близки на семейството.
СЛАВКА ДЕНЕВА
Славка Денева учи "Живопис" в Държавната художествена академия в София (днес Национална художествена академия) при Дечко Узунов и Панайот Панайотов, но не успява да се дипломира (1953 г.), тъй като дипломната ѝ работа – живописно платно, озаглавено "Товарене на щайги домати в камион по залез слънце в село Койнаре" – е отхвърлена от съвета на Художествената академия. Въпреки това тя продължава като художник на свободна практика. Рисува пейзажи, портрети, натюрморти.
Още с първите си творби художничката изразява индивидуалност и е забелязана. Често работи едновременно върху няколко сюжета, които са ѝ паралелно интересни в момента. Не подписва, не датира и не озаглавява картините си. Славка Денева е личност с богата култура и артистизъм, честна и открита, отдадена на изкуството - субективно, но с послание.
Славка Денева, също като баща си Борис Денев, не се вписва в канона на соцреализма и няма самостоятелна изложба приживе, макар че участва в няколко общи експозиции. Първата й официална авторска изложба е представена едва през 1994г. – десет години след смъртта ѝ.
Някои от картините на Славка Денева са представени в Националната художествена галерия, в Софийска градска художествена галерия, в галерии в Пловдив, Плевен, Сливен и Перник.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News