Стотици болни без лечение

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Стотици болни стоят без лечение заради забрана на медикамент. Става дума за заболяването макулна дегенерация, което засяга зрението предимно на възрастните хора. Така нареченото "off label" лекарство, с което досега са поддържали състоянието си, вече не може да се ползва у нас, след като няколко офталмолози бяха санкционирани за употребата му от Агенция "Медицински одит".

Иван Цанков чул диагнозата макулна дегенерация през 2008 година. Веднага започнали лечението му с медикамент за рак на дебелото черво, който на практика спира и развитието на бързо прогресиращото очно заболяване.

"Тези инжекциии подействаха много добре, стабилизиращо на състоянието на макулната дегенерация на двете очи, което позволи аз да мога да ползвам с успех всички благини, в това число да мога да шофирам успешно и безаварийно", разказа Иван.

Успешното лечение обаче спряло на 7-та година.

"В началото на 2014-та година, когато бях определен да отида да ми направят инжекция, ми казаха, че те не могат да ми направят такава, тъй като има писмена забрана от МЗ", каза Иван.

"На практика вече повече от година нашите пациенти нямат лечение. Хората, които не са забелязали как това се е случило в едното око и нещата трудно могат да се лекуват. Става дума вече за другото око, което става единствено и рано забелязват промените и биха могли да бъдат лекувани, тези хора ние изпускаме. Единствено в България и Румъния не се реимбурсират скъпите препарати, в Румъния това е в ход в момента, в България все още не. На практика България е единствената бивша соцстрана, в която нашите пациенти нямат никакво лечение и това е доста подтискащо за нас", обясни проф. Ива Петкова.

Така родните лекари и пациенти се върнали 10 години назад, когато заболяването било нелечимо. Докато хиляди болни по цял свят и до днес продължават да разчитат на същото лекарство, за да не изгубят зрението си.

"Той е предначзначен за лечение на карциноми и това негово приложение за лечение на макулната дегенерация се явява "оф лейбъл", т.е. извън предписанието в кратката му характеристика, което е дадено от фирмата производител. Въпреки това обаче животът на много места хиляди пъти е доказал, че лекарства, които са предписани за нещо, могат да бъдат използвани и за много други неща. Именно това е употребата "оф леъбъл" - тя се налага от живота за много лекарства, както в педиатрията, онкологията. Нашата специалност е един много добър пример за това, тъй като това е тясна специалност, пазарът е доста ограничен, а средствата, които фирмите трябва да хвърлят, за да направят промяна в техните кратки характеристики, вероятно са много големи и това обикновено на практика не се случва", каза професорът.

Алтернатива за пациентите сега няма.

"Аз съм на 79 години и въпреки пенсионните ми благополучия, трудно мога да си позволя да се лекувам с лекарството, което не е един път, не два пъти, а с 12-13 пъти по-скъпа цена от цената на преди използваното лекарство", обясни Иван.

"Пациентите идват при нас, те не отиват при фирмите и ние трябва да им кажем, че те трябва да платят едни пари, които нямат. Не става дума за еднократно приложение на лекарството, тъй като при макулната дегенерация става дума за едни схеми, които не са еднакви за всички. Те са индивидуализирани и понякога може да се случи до 6-7 инжекции да са необходими на един пациент годишно. Но това са нашите родители", каза проф. Ива Петкова.

За да помогнат на пациентите си преди да е станало твърде късно, специалистите се обръщали многократно към Здравното министерство с молба да се чуе техният глас, а не този на фармацевтичните компании.

"Ние направихме усилия този вид лекарства да бъдат включени в списъците за реимбурсиране от страна на НЗОК, засега това не се е случило и ние като офталмологична общност сме готови да представим критерии, които биха могли да дадат възможност за частична реимбурсация, но все още нещата не се предвиждат", обясни проф. Ива Петкова.

Според последните проучвания, направени в САЩ през 2012 година, медикаментът срещу рак на дебелото черво е също толкова ефективен и безопасен, колкото специално направеното за очна употреба. В изследването не са участвали фармацевтични компании.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад