Свободата на словото - между страховете, солидарността и лозунгите
Предаване: Култура.БГ, 11.10.2017
В "Денят запова с култура" разговаряхме за това могат ли журналистите да се чувстват свободно и комфортно в своята професия? За свободата на словото и кои граници бяха прекрачени в студиото на предаването своя коментар направиха журналистът Асен Григоров, главният редактор на "Медиапул" Стояна Георгиева и политологът проф. Антоний Тодоров.
Стояна Георгиева: Определено бяха прекрачени граници. Миналият петък поведението в студиото на Нова телевизия и на Антон Тодоров, и на Валери Симеонов беше недопустимо. Антон Тодоров подаде все пак оставка, но така и не призна нещо да е сгрешил - той продължава да твърди, че той бил изтълкуван превратно, и критиките срещу него възприева като атаки от страна на олигарси, командири, ченгета и т. н. Това, че Валери Симеонов даде ултиматум на големите медии да му се извиняват и се закани да ги съди, разбира се преля чашата. Това са най-бланкетните прояви, най-откровените прояви на посегателство върху свободата на медиите. Далеч по-страшни и катастрофални са невидимите.
Асен Григоров: Като водещ аз бих приел един такъв спор в студиото. Не би ми направило впечатление, не бих го почувствал като заплаха. Даже напротив. Бих се възполлзвал да изостря разговора и да извадя повече неща. Което не прави проблемът по-малък. Показва липса на възпитание, първо. Показва изключителна арогантност. Повярвали са си много и смятат, че като отидат в студиото на един журналист могат някак си да си позволяват всичко. Тая "черешка на тортата" с прессъобщението от МС вече е... Министерски съвет не видях да се разграничи от това.
Проф. Антоний Тодоров: Страхувам се, че това е поредният случай, в който журналистическата общонст по този начин е агресивно атакувана като цяло. Сега журналистите са най-различни, медиите са най-различни, но атакувана като цало за това, което обществото очаква от нея - очаква да бъде медиатор между обществото и властта когато става въпрос за политика, очаква журналисти да задават онези въпроси, които граждани нямат възможността публично да зададат, но биха искали да ги зададат. Някаква чаша преля, защото много неща са се натрупали. Започваме да свикваме да се случват такива неща. Това ли е нормалността?
Протестът на журналистите събра колеги от различни медии. От Асоциацията на европейските журналисти - организатори на протеста, подчертаха многократно, че това е мирен граждански протест и основната му цел не е да бъде политически, а напротив - да поведе един диалог за свободата на словото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News