Тайните на корейското образование

Предаване: Панорама, 05.06.2015

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Страната на утринната свежест или „Хангак“. Така наричат Южна Корея, една от водещите икономически сили в света. Най-големият й успех обаче е образованието. То движи всичко напред.

БНТ: Как образованието носи богатство?

Проф. Лий: "Като цяло Корея беше много бедна страна. Народът беше необразован. С повишаването на образованието нивата на доходите станаха значително по-високи. Движещата сила на тази сериозна промяна бе образованието."

Проф. Джу Хо Лий е министър на образованието на Южна Корея от 2010 до 2012-та. Но за тези 2 години променя системата. Една от най-важните му реформи е дигитализацията на учебниците. Сега много ученици и студенти учат с компютри  и таблети.

Проф. Лий: "Интелигентното усвояване на знания е много важен въпрос в Корея. Учениците навсякъде днес са свързани с всичко наоколо – всичко минава през интернет. От друга страна  класната стая все още съществува като една затворена система. При интелигентното усвояване на знания училището и класната стая трябва да бъдат по-свързани със света посредством дигитални устройства."

По това време в Корея избрани средни училища стават професионални. Поддържат връзка с фирми, които осигуряват стаж на учениците. И намирането на работа след дипломирането става по-лесно.

Проф. Лий: "В рамките на инициативата подбрахме 50 професионални учебни заведения и ги превърнахме в наистина много успешни. Много родители с желание изпращат децата си да учат там. Професионалните средни училища дават надежда най-вече за децата, произхождащи от бедни семейства.“

Корейците се славят с желанието да имат високо образование на всяка цена. Учениците им оглавяват класациите на PISA, Международната програма за оценяване на ученици. По нея изпреварват дори и финландците в математика и четене. Конкуренцията за места в университетите е огромна. Студентите се подготвят за изпити - денонощно.

БНТ: Кои умения на студентите са най-важни за успеха?

Проф. Лий: „В тази област хората говорят за четене, математика и основни умения. Но освен тях много специалисти посочват важността и уменията на 21 век, които включват творческа нагласа, критично мислене, умения за общуване и работа в екип.“

БНТ: Колко средства заделя страната Ви за образование?

Проф. Лий: „В образование инвестираме 4,5 процента от брутния вътрешен продукт, по линията на централния бюджет. Наред с това обаче родителите харчат 2% от БВП за частни уроци, и още 2% от БВП за обучение в колежи. Както казах вече, родителите и учениците в Корея харчат много пари за образование. В допълнение към държавните разходи за образование.“

Сега проф. Лий е в България, за да сподели опита си във форум за иновациите, науката и образованието на Корея.

Проф. Лий: „Необходими са инициативи за създаване на дигитални учебници, трябва да се сменят учебните програми, и най-вече учителите – тяхната педагогическа подготовка, методиката на преподаване трябва да се смени. Да се насърчават учениците да учат сами. Да се справим с предизвикателствата на дигиталната революция. 21 век е век на иновациите и науката, на човешкия капитал. Например, може да станете основател на компания като „Самсунг“, или да сте новият Стив Джобс, даже и да не сте от богато семейство. Ако усвоите уменията, които са нужни в 21 век, ако работите новаторски и с много творчески заряд, можете да станете онова, което мечтаете да сте. Образованието е важно, особено сега. Същото послание може да бъде отправено и към учителите. На учителите в Корея се гледа като на строители на нацията. Страна като България разполага с огромен потенциал. Учителите имат да направят много за бъдещето на България.“

Автор: Анита Миланова

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад