Той се забавлява в работно време, но си е заслужил тази привилегия. Името му е Найъл Мотрам, а работата му е да измисля и реализира решения в областта на земеделието. Найъл и екипът му са консултанти към Кеймбриджкия университет. В последно време изпитват качествата на уред, създаден от самите тях. Подхвърлянето на карти с разноцветни листа е част от технология, която може да намали драстично използването на химикали при пръскането на земеделски култури.
"Насоченото пръскане открива възможности за намаляване до 99 процента на използваните в днешно време хербициди и пестициди. Системата умее да открива само болните и поразени листа и стръкове в полето, така че пестицидите не попадат върху здравите растения", разказва Найъл Мотрам, ръководител на научен екип.
Сериозна цел, която напълно оправдава забавата с подхвърлянето на карти върху поточна линия и "отстрелването" им от монтираната над нея система. Механизмът възпроизвежда ситуацията, при която устройството се монтира на машина за пръскане върху превозно средство, движещо се между редовете на полето. В случая лентата имитира движението на терен, а тестовете усъвършенстват способностите на устройството да засича болните, тоест пожълтелите, и здравите, тоест зелените, листа.
Уредът е сбор от вече съществуващи технологии, сред които камера от "Плейстейшън" и елементи от мастилено-струен принтер. Уникалността на системата е в софтуера, който насочва препарата с максимална точност към целта.
"Улучването на движеща се цел е предизвикателство. А улучването на цел с променлив външен вид е още по-голямо предизвикателство. Изчисляването на скоростта на движение и точката, от която трябва да започне пръскането изисква доста сложни алгоритми", отбелязва Мотрам.
Системата за откриване на заразените растения и пръскането на пестициди с голяма точност едва ли ще върши работа при гъстите насаждения, признават учените. При култури с повече разстояние между стръковете, обаче, уредът наистина ще бъде ефективен, уверени са те.
Връзката между пестицидите и загиването на пчелите е печално известна. Използването на пестициди изцяло на естествена основа пък излиза доста скъпо за големите площи. Прецизното пръскане може да се окаже решение на този проблем. То ще спестява до 99 на сто от разходите за стандартни пестициди и ще позволи те да бъдат заменени с био препарати.
Автор: Милен Атанасов
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News