Златодобивът в Брезник и Трън - рискове и ползи. Каква е реалната цена на златото днес?
В днешното издание на "Малки истории" ще говорим за златото. В България то се добива още от древността. Благородният метал винаги е бил символ за богатство, но дали индустриалният му добив крие рискове за природата и здравето. Хората се тревожат.
Хронологията на събитията:
Преди няколко години в района на Трън бе открито злато. Идентифицирани са най-малко 7 зони, в които плитко под земната повърхност има златни и сребърни залежи. Инвестиционното намерение е за 35-годишна концесия за добив и преработка на руда в два големи района на общината - зона "Север" под връх Руй и зона "Юг" край село Ерул. Общо теренът е около 20 km2.
Община Трън е един от малкото екологично чисти райони в страната. Част от местните се опасяват, че добивът на природни богатства може да увреди природата и здравето на хората. Има ли за какво да се тревожим? На този въпрос потърсихме отговор в разговор с проф. Венелин Желев, член на Съвета на директорите на инвеститора, Пламен Ангелов, директор на Регионалната инспекция по околна среда и води, Ваня Денева, ръководител на всички нови геологопроучвателни и минни дейности на инвеститора, включително на проектите в Брезник и Трън, проф. д-р Иван Нишков, ръководител на Централна лаборатория по управление на суровини и отпадъци към МГУ, Даниел Попов, член на Информационен и учебен център по екология - неправителствена екологична организация, експерт по минни проекти, бил е координатор на кампанията "България без цианиди", и доц. инж. Добринка Лолова, доктор по химия от Български център за зелена икономика, експерт по опазване на околната среда и оценка на здравния риск.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News