Трябва ли бебетата да бъдат отделяни от майките в първите часове след раждането?
Предаване: Здравето отблизо, 28.04.2015
В последните дни, когато случаят с малтренираното новородено разтърси обществото ни, все повече започнахме да си задаваме въпроси. Питахме се помежду си и във виртуалното пространство, нормално ли е човек да осъществява отговорна и напрегната работа 24 часа? Нормално ли е бебета да бъдат отделяни от майките веднага след раждането и да спят отделно от тях в първите си дни на тази земя? Тези въпроси си задавахме днес в студиото на "Здравето отблизо".
Два часа, след като бебето се появи на бял свят то остава будно и изучава света. Запознава се със светлината, която в болничните заведения е особено ярка, прерязва му се пъпната връв и разбира какво е студ, както и убождане от игла. Ако веднага след раждането обаче бебето бъде поставено на гърдите на майката, то ще продължи да усеща нейната топлина, да чува сърцето й и дори да се опита да засуче първите изключително важни капки коластра. Хормонът окситоцин, често наричан “хормон на любовта и доверието”, който предизвиква и поддържа контракциите по време на раждането, стимулира и притока на кърма и началото на новия живот започва плавно и изпълнено именно с любов и доверие. Но практиката в България в момента е бебетата да се отделят от майките средно за 2–6 часа след нормално раждане и между 12–48 часа след Цезарово сечение. Това противоречи на препоръките на Световната здравна организация бебетата да се дават на майките в рамките на 30 минути след раждането, а рутинните процедури да се отлагат за по-късно. Тези препоръки са подкрепени от множество медицински изследвания от последните 30 години. Според Конвенцията на ООН за правата на детето родителите имат право да не бъдат разделяни от детето си против тяхната воля. В допълнение, наредба от 1995 година на Министерство на здравеопазването определя, че единият от родителите на дете до 14 години има право да го придружава в болницата. Това включва и най-малките пациенти, недоносените бебета, чиито родители не биват допускани да придружат децата си.
Емилия Казлълова, председател на Алианса на българските акушерки, и две дами - Мартина Иванова и Христина Христова, станали наскоро майки, за които споменът от преживяванията около престоя в болницата още е съвсем пресен, бяха гости в студиото на "Здравето отблизо". С тях разговаряхме за това какво наистина се случва с малките човечета, като излязат от топлата отроба.
Във видеото можете да видите какво казват за тази първоначална връзка световноизвестната психотерапевтка Марша Карп и експертът по естествено раждане Дебра Паскали. Кадрите бяха предоставени на предаването от сдружение “Родилница”.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News