Трябва ли бебетата да бъдат отделяни от майките в първите часове след раждането?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В последните дни, когато случаят с малтренираното новородено разтърси обществото ни, все повече започнахме да си задаваме въпроси. Питахме се помежду си и във виртуалното пространство,  нормално ли е човек да осъществява отговорна и напрегната работа 24 часа? Нормално ли е бебета да бъдат отделяни от майките веднага след раждането и да спят отделно от тях в първите си дни на тази земя? Тези въпроси си задавахме днес в студиото на "Здравето отблизо".

Два часа, след като бебето се появи на бял свят то остава будно и изучава света. Запознава се със светлината, която в болничните заведения е особено ярка, прерязва му се пъпната връв и разбира какво е студ, както и убождане от игла. Ако веднага след раждането обаче бебето бъде поставено на гърдите на майката, то ще продължи да усеща нейната топлина, да чува сърцето й и дори да се опита да засуче първите изключително важни капки коластра. Хормонът окситоцин, често наричан “хормон на любовта и доверието”, който предизвиква и поддържа контракциите по време на раждането, стимулира и притока на кърма и началото на новия живот започва плавно и изпълнено именно с любов и доверие. Но практиката в България в момента е бебетата да се отделят от майките средно за 2–6 часа след нормално раждане и между 12–48 часа след Цезарово сечение. Това противоречи на препоръките на Световната здравна организация бебетата да се дават на май­ките в рам­ките на 30 минути след раж­да­нето, а рутин­ните процедури да се отла­гат за по-късно. Тези пре­по­ръки са под­к­ре­пени от мно­жес­тво меди­цин­ски изс­лед­ва­ния от пос­лед­ните 30 години. Според Конвенцията на ООН за пра­вата на детето роди­те­лите имат право да не бъдат раз­де­ляни от детето си про­тив тях­ната воля. В допълнение, наредба от 1995 година на Министерство на здравеопазването определя, че еди­ният от роди­те­лите на дете до 14 години има право да го придружава в болницата. Това включва и най-малките пациенти, недоносените бебета, чиито родители не биват допускани да придружат децата си.

Емилия Казлълова, председател на Алианса на българските акушерки, и две дами - Мартина Иванова и Христина Христова, станали наскоро майки, за които споменът от преживяванията около престоя в болницата още е съвсем пресен, бяха гости в студиото на "Здравето отблизо". С тях разговаряхме за това какво наистина се случва с малките човечета, като излязат от топлата отроба.

Във видеото можете да видите какво казват за тази първоначална връзка световноизвестната психотерапевтка Марша Карп и експертът по естествено раждане Дебра Паскали. Кадрите бяха предоставени на предаването от сдружение “Родилница”.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад