Светла Тодорова не коментира новината от днес, че прокуратурата оспорва решението на КЕВР за повишаване на цената на газа, с мотива, че не разполага с информация, тъй като е в отпуск.
Що се отнася до модела, по който се смята цената на газа у нас,Тодорова заяви, че "грешка има" в него, но спор по нея няма.
"Останалите членове на комисията от състав "енергетика" се доверяват на мнението на администрацията. Не е имало дебат, който може да бъде наречен спор, т. е. те застават зад това, което е представила администрацията... и толкова".
Тодорова е на мнение, членовете на комисията прекалено много се доверяват на администрацията, а нейните аргументи са "меко казано несъстоятелни". Тя не скри, че в изказванията си пред комисията е използвала и по-остри думи, и подчерта, че никой не се е допитал до нея, за да представи числа, както би трябвало това да става. Експертът изрази неудовлетворението си от факта, че "тези неща излизат в медиите и трябва да се решават там", защото медиите не са мястото, където трябва да се обясняват формули и изчисляват цени. Тодорова беше категорична: застава зад всяка дума, която е казала или написала.
Тодорова се опита да обясни подробно в какво се състои грешката, макар че е "трудно за широката аудитория да разбере такъв специфичен технически въпрос". Според нея въпросът е в това как се изчислява един от компонентите на природния газ на входа на системата. Единият компонент е цената на самия природен газ, другият е цената за транзита. Именно тук се появява спорният въпрос. Тя застъпва позицията, че цената за транзит представлява разходите за транзит, разделени на общото количество природен газ, който влиза по две тръби.
"Най-простото обяснение защо това трябва да бъде така е, че тази цета се възстановява от всички потребители на територията на България независимо от коя тръба те черпят газ. След като се възтановява от всички потребители, то цената трябва да бъде изчислена на базата на общото количество, докато експертите използват едно по-малко количество, което всъщнисот е само за газта, която се плаща транзит. Така че коректното число в знаменател е общото количество природен газ".
Тодорова поясни, че когато се правят цени, те са на база прогноза - прогноза за потребление и прогнозни разходи, които се базират на определени правила, клаузи по договора. "Тук няма използвано и неизползвано. Но при равни други условия, ако прогнозата се сбъдне точно, тогава всички потребители чррез цените, които плащат, ще възстановят разходите, които прави БУЛГАРГАЗ, за да закупи този газ", заяви членът на КЕВР.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News