Ученици в почивка - проблем за работещи родители
За огромна радост на учениците голяма част от дните през месец април и май вместо учебни се оказват ваканция, почивки или празници. Как обаче се справят с това предизвикателство работещите родители и на какви цени са алтернативите за свободното време на децата в различни градове на страната, провериха кореспондентите ни в старата столица Велико Търново.
Само през май учениците ще почиват цели 15 дни – голяма ваканция заради официални празници и дните за матури, които се провеждат в училищата и съответно са неучебни. За родителите с ученици до четвърти клас подобна почивка се оказва и голямо затруднение.
Жена: „От Троян сме и големият сега завършва първи клас, тя е в градина! Аз също почивам в националните почивни дни, но сега примерно като започват ваканциите... отпуска! За годината е двайсет дена... сега до юни месец с ваканции отива почти половината. Всички баби и дядовци са работещи, изпадаме в ситуация, че няма кой да ги гледа или неплатени отпуски, със заплащане нямаме възможност."
Жена: „Вземам си отпуска! Нямам доверие на други! Ние сме от Лясковец и нямаме нито детски центрове, нито детегледачки съм чувала да гледат деца по домовете!“
Жена: „Всичкото е разходи!“
Семействата, които не разполагат с класическите алтернативи „баба и село“, трябва наистина да планират сериозно бюджета си. В зависимост от града цените в различните образователни центрове варират. Тази школа във Велико Търново има специална програма за почивните дни през месец май. И докато тук един час е два и петдесет, а цял ден десет лева, цените в София, Пловдив и Стара Загора за подобни услуги са двойни.
Петя Вълчева - директор на детски образователен център: „Ние самите сме родители с малки деца и знаем колко е трудно особено, когато нямаш баба и дядо наблизо, на които да разчиташ. За цял ден на дете е, като му се осигурява и топъл обяд и разнообразни занимания, тъй като на децата много бързо им омръзват всякакви дейности и се стремим да отговорим на всякакви изисквания. Освен учебните часове по различни езици, математика, компютърни занимания, също така има детска училищна занималня, в която те да прекарват свободното си, игри навън, посещения на интересни места!“
Подобни са и цените в един от парти центровете в старата столица.
Нели Петрова - собственик на парти център: „Когато няма баба и дядо, децата идват тук при нас, общо взето почивните дни... децата се забавляват, изобщо по-различно е от домашната обстановка и по-релаксиращо е... При нас цената е два и петдесет на час, което смятам, че в сравнение с по-големите градове е направо нищожна...“
Вариант за работещите родители с малки ученици е и наемането на детегледачка. Проблемът обаче е как да оставят детето и ключа от дома си на чужд човек. 26-годишната Анета от половин година гледа деца и казва, че проблемът с доверието и заплащането са основни за семействата.
Анета Чапкънова - детегледачка: „Търсят определено, но разчитат главно на приятели, на семейства около себе си и защото услугите са твърде скъпи... Някои вземат десет лева на час, аз вземам лев и петдесет. Поемам в тази цена включително по избор на родителите, каквото преценят за храна аз всичкото го приготвям. Правя изключения, трябва да влизаме в положението, особено на самотните родители... просто няма кой да им помага!“
Търсенето определя крайната цена за детегледачките. От един до десет лева варира заплащането в различните градове. И докато в Русе, Плевен, Шумен максималната цена на ден е десет лева, то в София, Бургас, Пловдив и Варна заплащането може да стигне и петдесет. Доста от родителите споделят, че проблемът остава и през лятната ваканция, когато част от учебните школи, спортни центрове и занимални също затварят врати.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News