Урок по патриотизъм - нови методи на преподаване

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Представяли ли сте си Иван Вазов да ви преподава в час по патриотизъм? Това се случи в три софийски училища, след като трима български актьори влязоха в ролите на Иван Вазов, Христо Ботев и Захари Стоянов. В ролите на Иван Вазов, Христо Ботев и Захари Стоянов, пред учениците застанаха Тончо Токмакчиев, Кирил Ефремов и Валентин Танев, разказва репортерът на "Денят започва" Ивайло Гюров.

"Мога да кажа, че това е по един шоков начин, впечатляващ за децата надявам се и за по-възрастните, да приемат някои факти от нашата история, да поговорим за личности като Вазов, Ботев и Захари Стоянов и да говорим за тяхното творчество", каза Токмакчиев.

"По този начин трябва да стават нещата. По тоя начин трябва да се работи. По-активен, защото иначе те наистина да седнат да четат записките или пък произведенията на Вазов или на Ботев стихотворенията... А когато това стане с диалог, мисля че това ще възбуди тяхното любопитство", смята Танев.

Според него българите вече почитат празниците си по естествен начин. Доказателство са хилядите изкачили мразовития връх Шипка на 3 март, както и доброволните възстановки на боевете за освобождение из цялата страна. А Ефремов сподели, че докосването до творбите на нашите възрожденци в ключът към развиването на патриотизъм.

"Ако ти не усещаш произведенията, които са написали тези хора и не знаеш какво са направили, и не го усещаш, значи не си патриот", заяви той.

Заместник-министърът Калин Каменов каза, че срещите с Ботев, Вазов и Стоянов най-силно ще накарат учениците да уважат делото на националните ни герои.

"Така че децата да могат да се докоснат максимално до националния празник и същевременно до творчеството на тримата ни велики революционери-възрожденци. Да усетят наистина националния ни празник, защото той не е просто почивен ден, в който спим до 10, а е ден, в който трябва да се гордеем", смята той.

Според актьорите, в днешни дни не е нужен толкова героизъм, колкото обикновена човещина.

"Както в това произведение, което прочете Киро, на Ботев просто трябва да станем човеци. А ние в момента мислим, че трябва да направим някакво голямо усилие, а то не е чак толкова голямо, за да станем човеци. Просто трябва да работим съвестно и да спазваме правилата и законите на тази държава. Не е необходимо да хващаме пушки, знамена, да се борим, да веем байраци", каза Токмакчиев.

Идеята, която е на Министерството на младежта и спорта, е да бъдат продължени патриотичните уроци в и извън София, при наличието на интерес от родителите и учениците.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад