Устойчива ли е пенсионната реформа?
Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал, и Пламен Димитров, президент на КНСБ, коментираха в студиото на "Денят започва" внесения в парламента законопроект за изменение на Кодекса за социално осигуряване (КСО).
Велев подчерта, че в тристранния съвет са постигнали трудно съгласие като всяка от страните е направила разумни отстъпки, има баланс на интереси. Законопроектът е разгледан в комисия, предстои внасяне за първо четене в Народното събрание. Това не изчерпва пенсионната реформа, нужни са още два пакета, които трябва още тази година да бъдат внесени, единият от тях е за инвалидните пенсии, като тава е основната причина за ранното пенсиониране, вторият пакет е свързан с капиталовите стълбове - задължителното допълнително пенсионно осигуряване и доброволното пенсионно осигуряване, поясни представителят на работодателите. Работодателите са с твърда позиция за развитие и укрепване на втори стълб - капиталовия, в който всеки гражданин има индивидуална партида. Там са необходими промени, по които има съгласие както на КФН, така и на Асиоциацията на пенсионните дружества.
"Има редица проблеми, които касаят инвалидните пенсии и начина, по който се определя степента на инвалидност, но за нас е мнодо важно около общия възглас за злоупотребите в тази сфера, да не се изпусне все пак истинската причина за инвалидизиране", коментира Пламен Димитров и припомни трудните условия, при които българите се трудят и стигат до степен на инвалидност. Капиталовите схеми дълго време са били обсъждани и във внесени пакет е включено прословутото решение за правото на избор в капиталовите схеми, заяви президентът на КНСБ и смята, че сега е в един балансиран вариант в момента и наистина гарантира, че никой не говори вече за национализация.
Все още не е завършена пенсионната реформа, от трите пакета само първият е в парламента, поясни Васил Велев. Той подчерта, че не трябва да има противопоставяне между първия и втория стълб в осигуряването, а да има надграждане и в тази връзка е предложението на работодателите за разглеждане на индивидуалния коефициент и неговата редукция за родените след 1960 г. Припомни, че държавата влезе като трети осигурител с 12%, които не са отчетени във формулата и по този начин несправедливо биха се редуцирали пенсиите на родените след 1960 г. с по-голям коефициент - 28%, вместо със 17%. Това е предложението ни, което не е публично дискутирано, каза Васил Велев.
Както всички знаем, реформите в пенсионната система никога няма да свършат, но устойчивостта през следващите 20 години е гарантирана, заяви президентът на КНСБ.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News