В Деня на независимостта - разговор с Иван Ланджев, доц. Валери Колев и Калин Терзийски
Какво е да заявиш на глас пред целия свят, че искаш да си независим. Няколко дни, след като шотландците отхвърлиха тази възможност и решиха категорично да останат в границите на Обединеното кралство, днес честваме 106-годишнина от обявяването на българската независимост на 22 септември 1908 година. Знаем ли сега какво да правим с тази независимост? Доколко сме свободни и дали си поставяме граници? По тези теми разговаряхме в студиото на "Денят започва" с Иван Ланджев, поет, доц. Валери Колев, историк, СУ "Св. Климент Охридски", и Калин Терзийски, поет, писател и сценарист.
На мен ми е много добре, когато съм независим и винаги съм бил независим. Но има много българи, на които им е по-добре да са зависими, каза Калин Терзийски.
По думите на доц. Валери Колев да си независим, особено когато става дума за държава, това е възможността свободно да взимаш решения, без те да ти бъдат налагани. В момента сме една от средно големите европейски държави и една от старите европейски държави.
Според Иван Ланджев независимостта на България от 1908 година спомага за подобряване на икономическите отношения, зависими преди това от западащата Османска империя. Докато независимостта, отнесена към личността, като ценност е по-философски напълнено понятие, по-поетично, отколкото независимостта на държавите, посочи той.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News