В търсене на войнишките паметници

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      В предаването
      Части от предаването
      Всички броеве

      Паметни знаци, чешми, различни плочи, на които са изписани имената на убити участници във войните, през годините са останали извън регистъра на войнишките паметници в Благоевградска област. Повечето от тях не са поддържани, а времето е заличило имената на хората и събитията, на които те са посветени. Идеята те да бъдат открити, възстановени и поддържани идва във връзка със сто годишнината от Първата световна война.

      Д-р Кирил Алексиев, вр.и.д. директор на Регионален исторически музей, Благоевград: Първо, влизайки в регистрите, те вече стават специална грижа на държавата, може да се отпуснат средства да бъдат възстановени, да бъдат обновени, освежавани и по този начин да се отдаде нужното на хората, които са участвали в големите конфликти в името на България.
      Инж. Стоян Терзийски , секретар на областната комисия за военни паметници в Благоевградска област: След като ги регистрираме в областния регистър на военни паметници, ги подаваме в националния регистър военни паметници, пращаме ги на кметовете на общини и задължени съгласно закона за военните паметници общините да ги стопанисват.

      Сред новооткритите войнишки паметници са плочи с имената на загинали във войните поставени в села от общините Благоевград и Струмяни, както и няколко чешми построени във връзка с подвига на български военнослужещи.

      Един от новооткритите войнишки паметници е тази чешма, която се намира в центъра на Симитли и до момента не е била вписана в регистъра.

      Д-р Кирил Алексиев, вр.и.д. директор на Регионален исторически музей, Благоевград: Една прекрасна чешма, която е от преди 45-та година, която е забравена и неглижирана до сега, тя е в лошо състояние надяваме се да успеем да я направим. Тя е на пограничния участък.

      От експертната група, която издирва и регистрира войнишки паметници, се обръщат и с апел към хората всеки, който има някаква информация за забравен през годините такъв паметник да съобщи на кметовете по места или в музея в Благоевград, Така те ще бъдат вписани в регистрите ,а за тях ще се положи адекватна грижа.

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube
      Вече може да ни гледате и в TikTok
      Намерете ни в Google News

      Пишете ни
      x

      Сигнализирайте нередност

      и/или

      Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

      ** Тези полета не са задължителни.

      captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
      Трябва задължително да въведете кода от картинката
      < Назад