In memoriam – Валери Петров: И красота изпълваше душата ми…

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

vlcsnap-2014-08-28-09h37m24s213Днес в "Денят започва с култура" говорихме за културното наследство на една от най-светлите личности на духа в България за всички времена - Валери Петров. Той ще остане завинаги с нас със сценариите си, които промениха българското кино, с преводите си на Шекспир, които променят лицата на актьорите, със стихотворенията си, които могат да променят душата ти.

С проф. Евгения Панчева, литературен историк, англицист, режисьора Иван Павлов и актрисата Искра Ангелова си спомнихме за големия Валери Петров.

Искра Ангелова сподели, че знае всички стихотворения на Валери Петров наизуст. И макар това да не е бил неин избор, с годините големият поет е заел много важно място в живота й чрез ролите, които е изиграла. По думите на Искра поезията и приказките на Валери Петров са истински стойностното, което той ни е оставил. "Той може да хване най-баналния предмет и да го превърне във великолепна мъдра, проста и безкрайно красива поезия", призна тя.

Проф. Евгения Панчева каза, че въображението на Валери Петров е искрящо и великолепно и талантът му е съпоставим с Шекспировия. Проф. Панчева припомни финала на Шекспировия "Хамлет", преведен от Валери Петров: "Какво сърце се пръсна! Лека нощ, мой нежни принце!" и допълни, че той сякаш е писан за неговия преводач. "Нежният принц на българската поезия, който си отиде."

Иван Павлов разказа, че изключен от партията, на Валери Петров му е забранено да работи.  През ноември 1970 г. Валери Петров е един от петимата писатели, заедно с Христо Ганев, Марко Ганчев, Гочо Гочев и Благой Димитров, въздържали се при гласуването на телеграмата, с която Съюзът на българските писатели (СБП) заклеймява Нобеловия комитет, удостоил руският писател Александър Солженицин с най-авторитетната награда. След този момент сценарии на Валери Петров не се публикуват и той започва да превежда Шекспир.

Иван Павлов припомни, че Валери Петров има много филми и лично за него като режисьор е било привилегия да работи с него. "Той създаваше живот в самия процес на работа". И присъстваше дискретно по време на работата, заключи Павлов.

Репортерът Весела Петрова изготви портрет на големия поет, който можете да видите във видеото.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад