Виртуалната класна стая пренася уроците по математика онлайн

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Сигурно много от нас свързват часовете по математика със дълги уравнения и чертежи по черната дъска, както и сложни примери в големите учебници. Все повече от сегашните ученици, обаче, вече свързват занятията по алгебра и геометрия с красиви дигитални примери, които им помагат в усвояването на материала. В "Денят започва" Ивайло Гюров разказва на последната новост в родните класни стаи.

Ана-Мария Лазарова и нейните съученици от софийското 73-то училище са сред първите деца у нас, които научават по-бързо уроците по математика благодарение на новата разработка на БАН - виртуалната класна стая.

"Използваме я вече трета година подред, аз и моите съученици и сме много доволни от нея, тъй като тя предоставя възможност да я учим по-лесно математиката", казва тя.

Всеки нов урок в този клас е придружен с поне няколко дигитални примера, които показват приложението на наученото в реалния живот.

Зад проекта стоят акад. Петър Кендеров и неговият екип от Института по математика и информатика към БАН.

"Същността на този проект е, че учениците са активен елемент от образователния процес. Те не просто слушат учителя и запаметяват фактите, и после ги възпроизвеждат. Те в известен смисъл откриват феномените, явленията", коментира  акад. Петър Кендеров.

"И за талантливите ученици има материали, с които да се подготвят за състезания и олимпиади, и за тези, които не разбират учебното съдържание, не разбират същността на математиката и отделни конкретни математически обекти, които се научават в училище", допълва доц. Тони Чехларова.

"Цялата българска образователна система, и от най-малкото селце, където има училище с интернет, могат да влязат в този кабинет и децата, и учителят да правят експерименти и да научават математиката по един много по-привлекателен, лесен за разбиране и бързо за усвояване начин", убеден е акад. Кендеров.

Въпреки че Кендеров и колегите му не са си поставяли срокове за завършване на проекта, имат идея да разработят виртуални класни стаи и по физика, химия и биология. Идеята е с помощта на програмата учебният процес да стане

лесен за усвояване от всички ученици.

"България изостана страшно много в общото образование на масата от учениците и тъкмо за тях е предназначена тази среда. Не е въпросът да имаме 5 или 6, или 10, или 50 много силни. Важното е 500 хиляди да могат да използват новите технологии, да могат всеки ден да правят иновации в онова, което правят. И когато всеки от нас подобри изпълнението на това, което върши с 5%, държавата ще дръпне с 3% със сигурност", убеден е акад. Кендеров.

Виртуална класна стая вече се използва от над 250 учители в страната, като броя им постоянно се увеличава.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад