За безопасното и здравословно хранене на учениците в училище

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В студиото са проф. Стефка Петрова, специалист по хранене в Националния център за обществено здраве и Цвета Бресничка, председател на УС „Асоциация родители” . С тях разговаряме по темата да здравословното хранене на учениците в училище. Темата е провокирана от хранителното натравяне, което изпрати вчера над 46 деца от Правец в болница. Те бяха настанени в болницата в Ботевград и в софийската болница "Св. Анна".

Преди разговора с тях включваме репортера ни Благой Цицелков, който в планинското градче, за да ни срещне с директора на Професионална гимназия по компютърни технологии Трифон Трифонов, където се случи натравянето. Децата са яли кренвирши за вечеря. От фирмата, доставила храната, опровергаха категорично опасенията, че заразата може да е дошла оттам. Столовата остава затворена до установяване на причината за заразата, а учениците бяха пуснати във ваканция. Представителят на Районната здравна инспекция Зари Николов обясни какви мерки за взети от агенцията. Взети са проби от кухненския персонал, за да се установи дали оттам не идва разпространението на инфекцията, но резултатите ще излязат в петък.

След случая в Правец образователният мининстър разпореди да бъде направена проверка за условията на хранене, за годността на храните, за хигиенните условия в столовата на общежитието към гимназията. Междувременно от болницата "Св. Анна" в София, където са настанени част от децата, заявиха, че норовирус е причина за заболяването им. Това е вирус, който се разпространява от неизмити ръце. Такова е заключението на микробиолозите след направен лабораторен анализ.

По телефона включихме и доц. Атанас Мънгъров от столичната инфекциозна болница. Той ни даде повече подробности за характера на норовируса. Вирусът не се изследва рутинно. за да се получи заразяване с този вирус, е необходимо да има човешко фекално замърсяване - на съдове, чинии, прибори, храни. Инкубацията на този вирус е от 1-4 дни.

Според Цвета Бресничка, председател на УС "Асоциация родители", големият проблем е, че контролът се прави рядко и когато вече има инцидент. Тя подчерта, че родителите настояват те да участват в този контрол, тъй като те са най-заинтересувани децата да се хранят и здравословно, и безопасно.

Проф. Стефка Петрова, специалист по хранене в Националния център за обществено здраве, изтъкна, че съгласно наредба от 2009 г. за децата не се допускат колбаси като основно хранене. Допускат се само такива, по отношение на които има специални изисквания за съдържанието им: например, шунка или филе, което може да присъства само в сандвича, но не като основно хранене.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад