"За" и "против" дивото къмпингуване

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Не само българи, но и чужди летовници предпочитат да къмпингуват по нашето Черноморие. Край Шкорпиловци има поне три места, където хората с палатки са оформили свои общности. За "Денят започва" Даниела Георгиева и Емил Жупов провериха как изглежда местността, докато се води дискусията дали да бъде забранено дивото къмпингуване по крайбрежието.

Вече втора седмица на Шкорпиловци вятърът вдига вълни и морето е недостъпно за къпане. Това, обаче, не плаши любители на плажа в най-първичния му вид, които са си направили обща трапезария под шатрата и прекарват деня в разговори. Това са хора от вътрешността, които традиционно идват точно тук на море.

"За нас това е най-хубавият начин - да бъдем нон стоп в природата, до морето. Идваме на море, не идваме на хотел, не идваме на курорт, а идваме при морето. И искаме и денем, и нощем да сме при морето", казва Христо Варчев от Троян.

Той идва тук от 5-6 години. Сега е довел близките си и семейството на дъщеря си от Германия. Имат импровизирана баня с бойлер, химическите тоалетни и достатъчно препарати за тях. Смятат, че трябва да се въведе ред и да се следи за спазването му, а не да се забранява на всички да почиват по този начин.

"Ако не е чисто, няма да ни е приятно. Боклуците – не пръскаме, събираме всичко в найлонови торби, което си носим. Събираме ги и, тръгвайки оттук, ежедневно ги караме до първия контейнер в селото. Накрая събираме всичко", обяснява Христо и добавя: "Ако минете някъде по периферията, ще намерите боклуци, но хората са различни."

В община Долни чифлик също не смятат, че категоричните забрани са най-доброто решение, макар че през почивните дни къмпингуващите в Шкорпиловци се увеличават многократно. Кметът Натов казва, че след като плажовете са изключителна държавна собственост, всеки трябва да има достъп до тях. Но трябва и да почиства след себе си.

"В петък започват да прииждат от Разградска област, Търговищка, Шуменска, настаняват се с караваните по плажа и, естествено, след това ние минаваме да чистим - това ни са проблемите. Има и добросъвестни, които си организират биваци, правят си селища и след тях си почистват. Но повечето си остават боклуците", твърди кметът Долни чифлик Борислав Натов.

Хората, които идват тук, се отличават от останалите туристи по това, че искат повече усамотение. Носят си приспособления, които да компенсират липсата на цивилизация – като фотоволтаици за нощно осветеление, за гледане на телевизия или за дискотека.

"Аз така съм израснала - на палатки, на каравани и по-малко хора - не е гъч на плажа - много  е важно, ако човек наистина иска да си почива. Не може да се сравнява с другите ни курорти", казва Кремена Варчева.

"Ние идваме тук от 6-7 години, откакто го отвориха. Преди беше забранено да се влиза. Всички сме се запознали на това място - от Троян, Стара Загора", добавя Коста Костадинов от Шумен и споделя, че приятелствата, завързани тук, са за цял живот и "са по-истински от много други".

Запознанствата в Шкорпиловци издържат изпитанията на времето, казва тази група, защото и след като свърши лятото, продължават да се срещат. И се надяват, че ще бъдат заедно тук и през следващото лято.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад