И още: бързо усвоимо желязо, достатъчно калций и безценните витамини А, Б-12 и Д. Тук вегетарианците ще възразят, че с балансирано безмесно хранене не е проблем да си набавим тези витамини. Дали? Възможно е, ако разполагате с неограничен бюджет и солидна подготовка, можете да си набавите всичко – артишок, броколи и тофу, сейтан, киноа, бразилси орех… и така нататък екзотични полезни и скъпи храни. Не, че имаме нещо против, но е много сложно.
А аргументът, че не е редно да убиваме, за да се храним, звучи силно, но неубедително. Колкото и да ни е неприятно да наричаме така нещата, всъщност в природата едни живи същества постоянно изяждат други. Така протича постоянен енергиен поток, който задвижва естествения кръговрат.
Все пак месоядството, макар и естествено в миналото е било свързано с дълго преследване и улавяне и обработване на плячката, което си е голямо физическо натоварване, а днес месото е на щанда в магазина. Потреблението е толкова голямо, че води до натрупването на холестерол, увеличение на риска от инфаркти и инсулти и дори до епидемия от затлъстяване. Това се случва с месоядците, при това често. В тази битка печелят вегетарианците. Заради специфичното си хранене те консумират много по-малко консерванти, усвояват много повече растителни витамини, особено витамин С. В крайна сметка въпросът не е да ядем или не? А как и колко?
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News