За медиите: актуално и проблемно

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Актуални въпроси от сферата на медиите обсъждаме с доц. Георги Лозанов в импровизираното студио в Созопол. Въпросите са свързани със смяната на собствеността на Канал 3, както и за лиценза за програма на турски език на БНР.

Какъв знак дава смяната на собстевността на Канал 3, придобиването им от една определена медийна група.? Според доц. Лозанов яснотата по придобиването на медийна собственост е винаги в полза на аудиторията, особено когато собственикът е широко коментирано публично лице. Част от зрителите започват да гледат на медията през познанието за собствеността. В този смисъл, по думите на медийния експерт, собствеността е част от посланието на медията. Затова СЕМ винаги се е старал собствеността на медиите да излиза на светло. А що се отнася до промяната на собственост "между майката и сина, дали медиите са притежание само на Делян Пеевски или и на Ирена Кръстева", това не е от голямо значение, смята експертът.

Това обаче, според него повдига поне два важни въпроса пред законодателя, които сам той е поставял нееднократно, но не се е стигнало все още до промени в закона. Отдавна трябваше да има текстове, които да ограничават намесата на политиците в медиите, да ограничават правото на собственост на политиците в медиите, да ограничават правото на партиите да правят медии - особено електронни - и да забраняват на депутати и на политици да бъдат водещи в медии или да влизат в такава роля. Това е откровен конфликт на интереси, е мнението на Лозанов. Вторият голям проблем, според него, е на каква регулация трябва да подлежи концентрацията на собственост в медийната среда. Той препоръчва да се въведат специализирани прагове на концентрация на собствеността, които да влязат в Закона за радио и телевизия или в един подзакон конкретно и само за медиите - електронни, преса и сайтове - за да няма никой със свръхвлияние в демократичната публично среда.

В отговор на въпроса за лиценз за регионална радиопраграма на турски език в района на Кърджали и региона, шефът на СЕМ каза, че този казуз "се е оскандалил" ненужно, както става обикновено пред избори. Истината е, че предаванията на турски език са си същите, които са били и досега в програмата на радио "България" на БНР, но сега ще се разпространяват на една УКВ честота, защото така ссе налага по технологични причини, обясни Лозанов.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад