За парите и хората – 2016-та през погледа на Мика Зайкова и Иван Нейков

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Иван Нейков, председател на Балканския институт по труда и социалната политика, определи 2016-та година като постна от гледна точка на социалната политика. „2016-та вероятно ще остане като година на пропуснати възможности. 2016-та приключи един 20-годишен период на развитие на социалния модел на България и влизаме в следващия. Нямаме причини много-много да се радваме за 2016", каза Нейков.

„Там, където има бедност, няма уважение на закона. А там, където законът не се уважава, винаги ще настъпи бедност” - цитира думите на Бенджамин Франклин финансовият експерт Мика Зайкова. "Това важи за всички преходни периоди. Ние и светът се намираме в преходен период. Приключваме един период на социален модел, но той не беше правилен. Идва период, в който трябва да помислим за нова посока в целия социален модел. Никога в България не е било такава мизерия”, коментира Зайкова.

Според нея по доходи и покупателна способност на населението сме останали на нивото от 90-та година. Тя каза, че 50% е делът на сивата икономика, или около 45 млрд. лв. минават покрай данъчната и осигурителната система.

Според Нейков е грешка да виждаме в пенсиите единственият инструмент за осигуряване на нормален живот. По думите му няма пречка един човек, който получава пенсия, да получава подкрепа и от социално подпомагане.

“Пари има, само че в България няма нито контрол, нито съдебна система по отношение на сивата икономика”, коментира Зайкова.

“Не пенсията е виновна, че един човек е в тежко положение. Пенсията е математика. И затова изходът е в друга посока”, каза Нейков.

Той обясни, че може да бъде направен специален фонд с пари от бюджета, така че да бъде доведен доходът на хората от пенсии до определена граница – например 300 лева. Така ако пенсията например е 200 лева, то останалите 100 лв. трябва да се искат не от НОИ, защото там са пари от вноските, а допълващата сума трябва да дойде от този държавен фонд. Този фонд трябва да се захранва от държавния бюджет.

"За да имаме стабилни пенсии, трябва да имаме правилна политика по доходите. Няма правителство, което да е провеждало някаква политика по доходите - правилна или грешна", обясни Зайкова. Като пример тя посочи, че и в бюджета за 2017 г. е разписано едно-единствено изречение за минималния доход, което не е политика по доходите.

Производителността на труда расте, но не и заплатата, категорична е Зайкова. България е на 47% от средната производителност в Европа и на около 27% от средните нива по доходите, посочи тя.

Иван Нейков открои няколко големи предизвикателства за пазара на труда в бъдеще. Първото е промяна в трудовото законодателство в посока на малките и средни предприятия, защото законодателството ни е разписано за големи предприятия в момента. Втората голяма промяна следва да е политиката по доходите, която трябва да е обвързана с квалификацията на хората. Третото предизвикателство е, че българският пазар на труда ще работи с възрастни работници.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад