За таланта и морала на артиста на сцената и извън нея

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В днешния Международен ден на театъра говорим за таланта, за професията на театрала и за наградите "Икар" с председателя на Съюза на артистите Христо Мутафчиев, със Стоян Радев, който ще бъде отново режисьор на церемонията, с актрисата Лилия Маравиля, както и с драматурга Александър Мануилов.

Христо Мутафчиев призова за отпор на посредствеността, както в живота, така и на сцената. Според него вв театъра и във всяка сфера  на нашия живот има опасността от посредствеността.

Тази година мотото на "Икарите" е "Има думата театърът". Защо точно това?

Защото според Стоян Радев, на днешния ден артистите застават пред микрофона, т.е. напускат фикцията и стават документални персонажи. Много хора осъждат културата, нейното ниско ниво, бездуховност, казва той и продължава: "Ние сме против осъждането и искаме да дадем думата на театъра. Защото обикновено тези, които вършат работата, просто я вършат. В този ден искаме да дадем думата на тези, които талантливо вършат работата си и непрекъснато са обект на оценки, осъждане, критика".

Лилия Маравиля, която миналата година получи наградата "Икар" за главна женска роля, се справя в тази професия с влагане на сърце и душа. "Тогава, всичко се получава", убедена е актрисата. Какво е положителното в театрите напоследък? Салоните са пълни, каза Маравиля, което е добър показател. Второ, появяват се нови театри, нови сцени.

Председателят на Съюза на артистите съобщи за новата изложбата за Георги Калоянчев пред Народния театър и поясни,  че тя ще бъде там поне още 2 седмици. Христо Мутафчиев сподели и идеята си следващата година на церемонията "Икар" носителите на наградите от предишната година да връчват наградите на новите лауреати, защото, по думите му, е хубаво поколенията да се събират в едно общество, да имат отношение към работата на тази организация.

Мутафчиев се похвали също, че съвместно със спонсори са успели да осигурят по 100 лв. месечна добавка към пенсиите на 16 актьори - пенсионери за период от 1 година. Освен този социален фонд, група театрали, които вече са излезли от активна сценично дейност, са създали "Клуб на златните коси" в Съюза на артистите. Тези актьори готвят спектакъл, който ще се играе в Народния театър, а участниците в него ще предадат символично щафетата на младите.

Сред успехите на българския театър е и участието на драматурга Александър Мануилов с негов текст на фестивала в Берлин - нещо което не се е случвало от 52 години. Той окачестви този факт като признание за българската драматургия и го обясни с търсене в световен план на новаторски подходи. А този текст е на съвсем българска тематика и говори за начина, по който се създава демокрация у нас и за хората като Пламен Горанов, които се самоубиват по улицата.

 

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад