Един мъж предприема самотно пътешествие. За да открие заровени тайни. Забравени истории. Той изминава хиляди километри, за да премисли всичко, което знаем за... дъвката?
От скромния й старт до наши дни, в които тя се е разпространила из цял свят и представлява мултимилиардна индустрия. Дъвката, обаче, е и много други неща. Андрю Найскър, режисьорът на документалния филм „Тъмната страна на дъвката", е решен да разкрие всичко за нея. И го прави. За да покаже, че вторият най-изхвърлян отпадък след фасовете в световен мащаб крие своите малки, лепкави тайни.
Филмов разказ за онова малко цветно и ароматизирано парче, което предъвкваме за свеж дъх и тонус и което ни придава атрактивен, нахакан... или леко телешки вид. Повечето хора, споделя в едно от интервютата покрай новия си филм Найскър, са много учудени, когато разберат, че дъвчат петрол. Така си е. Синтетичната дъвка е направена от петролни продукти. И тъй като не са биоразградими, те замърсяват трайно водите. Освен това нанасят икономически удар в градовете, където почистването на тротоарите от дъвки е скъпо и трудоемко начинание. Само в района на Оксфрд стрийт в Лондон това почистване струва един милион лири годишно.
Голяма работа, ще си кажат някои. Намерил Найскър с какво да се занимава. Че колко може да изцапа една дъвка. Много, отговаря режисьорът. В Торонто, където властите са си дали труда да направят проучване, по тротоарите са били преброени 719 милиона изхвърлени или по-точно изплюти и размазани дъвки. Общото им тегло възлиза на две хиляди тона. Попаднали във водата тези тонове от материал, производен на пластмасата, са сериозен проблем.
В много градове изхвърлянето на дъвки на улицата не е позволено. Но забраната не дава особени резултати, констатира Найскър. Според него е важно хората да си дадат ясна сметка за онова, което причиняват с един разсеян жест. Важно е и компаниите да го оповестят ясно върху опаковките с продукта. Важно е и дъвките от естествени материали да си пробият път на пазара.
Всичко това не може да се случи само за ден. Осъзнаването на последствията изисква действия и отношение от всички и един филм по темата е едва началото. Затова Андрю Найскър и група ентусиасти са помислили за следващата стъпка. Те са разработили специално приложение за мобилни телефони, което ще позволява на всеки да снима тротоарите в града си и да допринася за създаването на една глобална картина на замърсяването, причинено от предъвканите и изхвърлени дъвки.
Автор: Милен Атанасов
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News