Къде започва замърсяването на океаните ли? Там, където може и да завърши. В пристанищата и близо до брега. Вярно е, че големите круизни кораби и товарните морски съдове, които кръстосват в открити води, изхвърлят какво ли не във водата. Но след години върху сърфовете и сред вълните австралийците Пит Сеглински и Андрю Търтон се убедили, че основното замърсяване се носи близо до брега, най често по повърхността на водата.
Двамата запалени сърфисти са неразделни приятели от детство. Израснали заедно, карали сърф заедно и ... заедно решили да напуснат работа, за да свършат нещо наистина полезно - да помогнат за почистването на океаните.
Сеглински и Търтон заложили на не особено сложен, но максимално ефективен модел. Нарекли проекта си "морско кошче за отпадъци". Наистина има формата на кошче. Конструирано е така, че да се носи близо до повърхността. Прикрепената към него
помпа е изведена до пристана или на подходящо място на брега. Може да се инсталира и към плавателни съдове.
Важното е помпата да завърти водата. Случи ли се това, кошчето започва да засмуква плаващите отпадъци - пластмаса, хартия и дори масла, препарати и всякакви петролни продукти. Вътрешната част на кошчето е направена от естествени влакна и действа като
филтър. Освободена от замърсителите, водата се процежда извън устройството и се излива край него.
Щом се напълни, вътрешният филтър се изважда и изсипва. После се зарежда отново и продължава да улавя замърсители. Сеглински и Търтон вече имат договор за изпробване на тяхното устройство в Майорка. Тестовете са успешни и двамата сърфисти краят планове за пазарна премиера на кошчето. Има всички шансове тя да се случи в средата или през втората половина на 2016-та година.
Успехите на този етап вдъхновяват австралийците за допълнителни разработки на сполучливото кошче. Желанието на изобретателите е уредът да стане по-едър и по-мощен, така че да пречиства по-големи количества вода. Тъй като искат да изработят цялото устройство от рециклирани материали, Сеглински и Тортън имат нужда от допълнителни средства за изследванията си. Двамата са избрали публичното финансиране като начин за захранване на проекта си. Още през първите дни видеото, което разказва за тяхното изобретение, е събрало сериозна част от нужната сума.
Автор: Милен Атанасов
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News