Карен, Реми и Лудвиг - трима студенти, които слагат епичен край на образованието си. За проект като техния през последната година на следването мнозина могат да си мечтаят. Тримата приятели, обаче, го осъществяват. Тръгнали са от Тайланд и пътуват за Тулуза - 20 хиляди километра за 120 дни с тайландска триколка тип "тук тук", само че 100 процента електрическа. Искат да докажат, че електрическите превозни средства могат да излязат от градовете и да поемат по пътищата.
Техният "тук тук" препуска геройски със 70 километра в час, а понякога и по-бързо. Може да измине 350 километра с едно зареждане. Има си и соларни панели на покрива, които общо осигуряват 560 вата. Толкова за общите технически характеристики. Те са само повод за едно незабравимо приключение.
След повече от 15 хиляди изминати километра и стотици запознанства Карен, Реми и Лудвиг трудно побират впечатленията си в малко думи. Хубавите моменти, разбира се, засенчват преживените по пътя трудности.
"В малките градове в Грузия предизвиквахме истинско оживление. Представете си хората, които седят пред къщите и кафенетата. Минавахме край тях, а те започваха да ни махат, викаха ни да спрем, разпитваха ни", разказва Карен - капитан на екипа.
Това е и една от целите на тримата приятели, нарекли себе си "зелените пилигрими" - да информират, да показват, че щурите идеи движат света, а самият свят има нужда от подобна промяна.
"Планетата не може само да ни дава. И ние трябва да й даваме нещо в замяна. Проблемът е, че много хора възприемат това като саможертва. Ние искаме да покажем, че отговорността към околната среда е нещо нормално и дори забавно", казва Реми - отговорник по комуникациите.
Когато забавлението не топли, имаме си спални чували, разказва Карен. Те компенсират липсата на врати на отворения "тук тук" и заместват липсващия климатик. По-дългичък кабел и щепсел за 220 волта пък осигуряват енергия за всеки следващ пробег.
"Хората ни питат как се справяме със зареждането при такива дистанции. Лесно е. Електромобилите не се използват 100 процента от времето", обяснява Лудвиг - инженерът на екипа.
Ако карането продължи половин ден, останалата половина е предостатъчна за зареждане. Мисля че, 70 процента от хората по света не карат колата си повече от 200 километра на ден. Много от сегашните електромобили покриват тази дистанция.
Тези и още много послания пилигримите ще отнесат до Париж, специално за голямата климатична конференция. Екипът на "Зелена светлина" се убеди лично, че електрическият им "тук тук" е в пълна изправност, а карането му е истинско удоволствие.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News