Женската сила на домашната бира

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Мая Трифонова и Надя Нинова са две жени, които правят домашна бира от около 3 години. За тях в "Денят започва" разказват Боряна Черганова и операторът Николай Петров.

Те са млади, дръзки и смело мечтаят над котлона в кухнята. Смело експериментират с рецепти, за приготвянето на уникалната домашна бира. Намираме се в дома на Мая, за да ни покаже как се прави бира. Всеки може да си направи бира по собствен начин на собствения си котлон.

Мая Трифонова и Надя Нинова правят бира от около три години. И двете признават, че всеки път бирата ги изненадва, не само с вкуса, но и с възможностите за трансформация и постигане на уникални резултати. Мая: "Целта е да направиш нещо, което ти харесва и можеш да променяш много параметри, за да постигнеш това."

Надя: "Като разбрах, че човек въобще може да си направи бира при тая любов въобще към всички видове по света, реших, че ако мога да си направя сама, би станало още по-добре, отколкото всяка друга, която можеш да си купиш."

Започва се обаче стъпка по стъпка с много ентусиазъм, четене и експериментиране.

Надя: "У нас примерно с приятели започнахме в двора с тенджера от съседката, с казана от вуйчо, с който си прави бурканите и въобще пълна импровизация, но като има желание човек постепенно си натрупва всичко необходимо."

Мая: "Имаме нужда от котлон, от поне две тенджери, от какво друго? Нещо за прецеждане също, може да се използва гивгир или специално пригодени пластмасови кофи. - Добре, вие сте 2 дами, обикновено това не е много често срещано да готвят вкъщи не какво да е, а бира? - Те затова кавалерите ни пратиха нас да се покажем. Май сме единствените дами в Асоциацията на домашните пивовари."

Надя: "То си е вещерство и има голяма кулинария и въобще си е казанът, който бълбука и му добавяш вълшебни съставки, така че мисля, че въобще не е непривично. Мая: То си е като готвенето. Но съм сигурна, че мъжете гледат на жените с подозрение, които могат да варят бира? На тях не им даваме бира. Напротив, трябва с обожание да гледат според мен."

Задължителен е и термометърът, с който прецизно да следим градусите, на които се подлага бъдещата алкохолна напитка.

Мая: "Нека да покажем на нашите зрители сега какъв е процесът? Всичко започва с купа жито, така ли е? Да, започва с купа малц по-скоро, което е малцувано зърно или ечемик или пшеница. Малцуването е процес при който се развиват ензими в зърното, които след това ни трябват за озахаряването. Озахаряването е процесът на превръщане на нишестето в захари. И на нас ни трябват в крайна сметка захари, в които дрождите да ферментират и да се получи алкохолна напитка."

Целият процес на правене на бира отнема няколко дни. Варенето обаче е най-важният момент, в който се спазва освен голяма хигиена и специална температура. Двете дами използват различни рецепти, по които приготвят уникални видове бира.

Мая: "В базова рецепта имаме 20 мин. на 65 градуса, 20 мин. на 70 и след това вдигаме до 78 и при тази температура прецеждаме малцовите трици, те вече не ни трябват, трябва ни само озахарената пивна мъст, която след това ще сварим, ще ферментира. Вече сме вдигнали до 78 градуса, и сме готови да изцедим кашата, за да извадим сладката мъст."

Познанията по химия за правене на бира идват в употреба. За да сме сигурни, че течността ни е готова за промиване се прави и проба с йод, който показва, дали нишестето се е превърнало в захари.

Добре е през цялото време да се опитва сместа, на която разчитаме да се превърне в бира след няколко дни. Ако сте се чудили как се постига карамеленият вкус на тъмната бира, това е малцът, който е обработен на висока температура. Нашата бира обаче е по-светла, а сиропът преди ферментацията има изненадващ вкус.

След този процес се добавят дрождите, които помагат бирата ни да ферментира и да получим желаните алкохолни градуси.

Двете дами вече са готови и с рецептата си за бира, с която ще се конкурират по време на годишния конкурс на домашните пивовари, който ще се проведе на първи април в София.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад