Високо, високо, там, в индийския щат Мегхалая, където е кацнал град Черапунджи... Ненапразно името му означава "Домът на облаците". Районът буквално е потънал в тях.
Черапунджи държи рекорд в класацията на Гинес - естествено за най-голямо количество валежи за един сезон и за един ден. Средно за година над местността се изсипват между 12 и 19 хиляди милиметра дъжд. Понякога количеството за година достига невероятните 23 хиляди милиметра.
Водният наплив дълбае речните корита, отнася почвата, води до ерозия, приижда необуздано в бързеи и водопади. Е, има си и по-сух сезон. Макар и много, много влажен, климатът все пак е субтропичен. Със съответната растителност, в която древното племе кхаси още преди векове е открило шанс за стабилно оцеляване.
Търпеливо и методично векове наред местните хора са изграждали мостове и пътеки от корените на дърветата. Едни от малкото напълно естествени конструкции в света, в пълен унисон с природата.
Вдъхновяващ занаят, предаван от поколение на поколение. Защото един човешки живот не стига за завършването на мост или пътека от този вид. Мъжете и жените предават на децата си знанията и уменията за привързване и насочване на висящите корени. Наследниците им предават същите знания и умения на своите деца. Докато се получи това - съединяване на корените над воден канал, бързей или дере.
Красив и мъдър начин да се обуздае упоритата сила на водата. С повече упоритост, в пълно съгласие с растителността и използване на местни материали като каменните плочи, с които са застлани пътищата на кхаси. Селцата на племето са отдалечени едно от друго, но съвсем не са изолирани. Свързани са помежду си от сложна система от живи пътеки и живи мостове. Тази система поддържа преноса и търговията с бетелови ядки. И разкрива невероятни гледки пред очите на туристите, които все по-често търсят подобни места и преживявания.
Съвременните хора имат големи проблеми - климатични промени, глобално затопляне, суша, наводнения. Инвестициите в справяне с последствията и в скъпа инфраструктура винаги опират до борба с егоизма и до въпроса: защо да се хвърлят толкова средства сега, за да живеят по-добре бъдещите поколения? Докато светът организира конференции и климатични форуми, за да се справи с мащабните климатични предизвикателства, някъде там далеч сред облаците, в района на Черапунджи едно древно племе е открило начина да се справи с наводненията и с гнева на природата. Хора, които са се разбрали със себе си и със заобикалящата ги среда по красив, мъдър и ефективен начин. Живо строителство, открито преди векове. Строителство, от което може да се поучат и съвременните архитекти.
Автори: Милен Атанасов, Биляна Бонева
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News