„Геномът на България“ - проектът ще даде отговор на въпросите кои и какви сме

Предаване: 100% будни, 24.01.2025

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Цялата ни наследствена информация носи геномът. Това е пълният комплект ДНК на даден организъм, който включва всичките му гени. Всеки геном съдържа цялата информация, необходима за създаването и поддържането на организма. 

През 2003 г. в резултат на десетгодишния труд на екип от международни учени от целия свят е разчетен напълно човешкият геном. А  преди година у нас стартира проектът „Геномът на България“. С него се включваме в мащабно европейско проучване, в което всяка страна ще представи типичния за нейното население геном. А целта – генетичните данни да се превърнат в медицински решения.

Повече за изследването и шансовете, които то ни дава коментираха в „100% будни“ проф. Иванка Димова и Цветана Керелска, която е проектен мениджър "Геномът на България".

Вижте разговора във видеото. 
 

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад