Байкушевата мура е най-старото иглолистно дърво в България. Намира се до хижа „Бъндерица" по пътя от Банско за хижа „Вихрен", на около 15 км от курортния град. Неин откривател е лесовъдът Константин Байкушев, един от основоположниците на горското дело в България. Той извършва редица проучвания на българските гори и пише едни от първите научни трудове за тяхното състояние. През 1897 година със заповед на княз Фердинанд се отправя на експедиция за проучване на горите на Пирин. За целта е взето разрешение от Цариград, тъй като тогава този район е в пределите на османската империя. По време на своето пътуване из Пирин Байкушев открива и Байкушевата мура, наричана още „Старата дама".
Тя прави впечатление с размерите си. Височината ѝ е около 30 метра, а обиколката - 7, 6 метра. Лесовъдът обследвал мурата с престлеров свредел и установил, че възрастта ѝ през 1897 година е около 1200 години. Кръстник на дървото е Йонко Вапцаров, бащата на поета Никола Вапцаров. Според разказа на Първан Байкушев, племенник на лесовъда, именитият банскалия бил водач на експедициите му през 1909-1914 година. Той обичал да лагерува в района и често казвал, че ще разпъне своята палатка под дървото на Байкушев. Така старото дърво се сдобило с името Байкушевата мура.
Дирекцията на Национален парк „Пирин" е предприела специални мерки за опазването ѝ. Изградена е дървена стълба, която подпомага придвижването на туристите до вековното дърво, но също така ограничава достъпа им до кореновата му система. Поставени са и различни информационни табели, информиращи посетителите за основните правила, които трябва да спазват в защитената територия, където се намира и мурата.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News