На 11 ноември българският виолончелист проф. Анатоли Кръстев получи ордена "Рио Бранко" за изключителните му заслуги в укрепването на културните връзки между Бразилия и България.
Повече от 30 години го свързват с тази държава чрез десетки концерти и преподавателска работа. Многобройните пътувания го срещат на живо с писателя Жоржи Амаду, чието име носи концертната зала в Салвадор. Там Анатоли Кръстев изнася един от поредните си концерти в Бразилия. Между двамата се заражда съгласието, че трябва да се подобри музикалното образование в местния университет. Анатоли Кръстев е преподавал във всички големи бразилски градове, които имат музикални факултети.
"Искам да кажа, че и за мен беше голяма изненада. Свикнали сме в България нещо като отмине, то бързо да се забравя. Но се оказва, че бразилците са изключително ревниви към най-малките неща. Всичко там се пази, пази... Изкуството там настъпва с огромна енергия и това се вижда много", каза в студиото на "Култура.БГ" проф. Кръстев.
Степента, която получава е предпоследната от нивото на ордена и датира от 18-и век. Орденът "Рио Бранко" е само материалният израз на връзката на Анатоли Кръстев с Бразилия, но истинският мост е музиката, който завинаги ще свързва духовно един български виолончелист с най-голямата държава в Южна Америка.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News
