Предаването разказва за храма “Свети апостоли Петър и Павел”, който се издига в северното подножие на хълма Царевец в старопрестолния град Велико Търново.
Историците смятат, че е построен през XIII век по времето на управлението на Цар Калоян. През 1204 г. владетелят пренесъл мощите на св. Йоан Поливотски в Търновград и те били съхранявани именно в манастирския комплекс около тази църква. А този комплекс бил създаден по волята на царица Ана-Мария, съпруга на цар Иван Асен II. След падането на България под османска власт патриаршеският комплекс на Царевец е разрушен и църквата „Свети апостоли Петър и Павел“ започва да изпълнява ролята на митрополитски храм, като в тази църква известно време служи и самият Патриарх Евтимий.
Самата църква е реставрирана около 1981 година, а стенописите са изобразени на три слоя, като най-старите от тях Свети Самон, Гурий и Авив са изключителен пример за художествена дейност и майсторство. През 40-те години на 15 век е извършено мащабно обновление на стенописната украса в храма. От това време край олтара са оцелели фрагменти от сцената Евхаристия, както и образите на църковните отци св. Григорий Богослов, Йоан Милостиви, Герман Велики. Върху северната част на източната стена е стенописана сцената “Христос в гроба”, в която според историците има силни западноевропейски влияния. На северната стена са изписани образите на Павел Тивейски, Пахомий с ангела и Онуфрий. В междуарковите пространства можем да видим родословното дърво на Христовия род или така нареченото „дърво Йесеево“. На западната стена над образите на св. Йосиф Песнопевец и св. Козма Творец е разположена сцената “Успение на Св. Богородица”. В притвора на храма е запазен красив впечатляващ фрагмент от изображението на Шестия Вселенски събор, проведен в Константинопол през 680г.
Църквата „Св. Иван Рилски” е част от манастирския комплекс при храма „Свети апостоли Петър и Павел”. В днешно време нейните руини се намират на метри от него, на отсрещната страна на улицата. Около средата на XV век за известно време в този храм са били съхранявани мощите на Свети Иван Рилски, но по-късно са пренесени в Рилския манастир, където се намират и днес. Повече подробности разказва екскурзоводът Магдалена Русева от Регионалния исторически музей- Велико Търново.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News