Церемония по връчване на наградите "Аскеер 2022"

Предаване: Аскеер, 24.05.2022

Цялото предаване
В предаването
Всички броеве

На 24 май – в Деня на българската писменост, духовност и култура, фондация “Академия Аскеер” връчи своите награди за постижения в театралното изкуство през изминалия сезон. Тазгодишната церемония беше под мотото "Урок по български" и бе посветена на 300 години от рождението на отец Паисий Хилендарски. По традиция домакин на събитието беше театър “Българска армия” и пак по традиция БНТ партнира медийно на фондация “Академия Аскеер”.

Да припомним, че “Аскеер”-те са най-старите и единствени по рода си театрални награди в България, а отличията се присъждат от артисти за артисти и всяка награда е професионален и естетически избор на хора, създаващи театър.

"Дългият път към нощта на Аскеер" - документален филм

За 31 години фондация “Академия Аскеер” открои стотици творци и спектакли. През настоящата 2022 във фокуса на академичното внимание бяха над 90 представления и техните създатели с премиера от 1 май 2021 до 30 април 2022 година и сред тях бяха определени номинираните за “Аскеер 2022”.

НОМИНАЦИИ ЗА НАГРАДИТЕ "АСКЕЕР 2022"

Актрисата Меглена Караламбова получи почетен "Аскеер" за цялостно присъствие в българския театър и на сцената на Театър "Българска армия".

Цветана Манева е носителят на "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство.

НАЙ-ДОБРО ПРЕДСТАВЛЕНИЕ

"Бурята“ от Уилям Шекспир, постановка на Народен театър “Иван Вазов”

"Една испанска пиеса“ от Ясмина Реза, постановка на Малък градски театър “Зад канала”

Победител в категорията - "Опашката" от Захари Карабашлиев, Драматично-куклен театър "Иван Радоев“ - Плевен

РЕЖИСУРА

Бина Харалампиева за "Една испанска пиеса" от Ясмина Реза, постановка на Малък градски театър “Зад канала”

Победител в категорията - Диана Добрева за "Коприна“ по романа на Алесандро Барико и драматизация на Александър Секулов, постановка на Драматичен театър “Николай О. Масалитинов” - Пловдив

Стайко Мурджев за "Амадеус“ от Питър Шафър, постановка на Театрално-музикален продуцентски център - Варна и Драматичен театър “Стоян Бъчваров” - Варна, и "Укротяване на опърничавата“ от Уилям Шекспир, постановка на Драматичен театър “Николай О. Масалитинов” - Пловдив

СЪВРЕМЕННА БЪЛГАРСКА ДРАМАТУРГИЯ

Победител в категорията - Александър Секулов за “Народът на Вазов”, постановка на Народен театър “Иван Вазов”

Теодора Иванова - Додо за “Цветята”, постановка на Театър "София"

Яна Борисова за “Господин Нощ”, постановка на Театър 199 “Валентин Стойчев”

МОНОСПЕКТАКЪЛ

"Ива е онлайн“ на Ива Тодорова, постановка на Театър 199 “Валентин Стойчев”

Победител в категорията - "На живо“ на Александра Сърчаджиева и Радена Вълканова, постановка на “Контра план”

"Полетът на къртицата“ на Полина Христова, постановка на Puppet’s lab, съвместно със Столичен куклен театър

ВОДЕЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

Елена Атанасова за ролята на Елена в "Липсващите 5“ от Алексей Кожухаров, постановка на Сити Марк Арт Център

Победител в категорията - Мария Каварджикова за ролята на Пилар в "Една испанска пиеса“, от Ясмина Реза, постановка на Малък градски театър “Зад канала”

Светлана Янчева за ролята на Аурелия в "Една испанска пиеса“, от Ясмина Реза, постановка на Малък градски театър “Зад канала”

ВОДЕЩА МЪЖКА РОЛЯ

Боян Младенов за ролята на Жан в "Госпожица Юлия“ на Аугуст Стриндберг, постановка на Театър “Възраждане”

Ириней Константинов за ролята на Пер Гюнт в "Пер Гюнт" от Хенрик Ибсен, постановка на Театър “София”

Победител в категорията - Малин Кръстев за ролята на Мариано в “Една испанска пиеса“, постановка на Малък градски театър “Зад канала”

ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

Александра Василева за ролята на Мунчо в "Народът на Вазов“ от Александър Секулов, постановка на Народен театър “Иван Вазов”

Бойка Велкова - за ролята на Гинка Илиева в "Големанов“ от Ст. Л. Костов, постановка на Народен театър “Иван Вазов”

Победител в категорията - Лили Шомова за ролята на Кристин в "Госпожица Юлия“ от Аугуст Стриндберг, постановка на Театър "Възраждане"

ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ

Йордан Ръсин за ролята на Серж в "Господин нощ“, постановка на Театър 199 “Валентин Стойчев”

Малин Кръстев за доктора и мисис Басет в "Лято и дим“ от Тенеси Уилямс, постановка на Малък градски театър "Зад канала“

Победителят в категорията - Юлиан Вергов за Иван Вазов в "Народът на Вазов“ от Александър Секулов, постановка на Народен театър “Иван Вазов”

ИЗГРЯВАЩА ЗВЕЗДА

Екипът на спектакъла "Морфин" от Михаил Булгаков, постановка на “Ялта Арт Руум”

Зафир Раджаб за режисурата на "Стая за гости“ от Петер Турини, постановка на Театър “Възраждане”

Победител в категорията - Сдружение "Суматоха“ за "Въпреки живота, всичко е любов” по Виктор Пасков, постановка на Драматичен театър "Рачо Стоянов” - Габрово

СЦЕНОГРАФИЯ

Победител в категорията - Мира Каланова за "Коприна“ по романа на Алесандро Барико, драматизация Александър Секулов, постановка на Драматичен театър "Николай О. Масалитинов“ - Пловдив

Никола Тороманов-Фичо за "Госпожица Юлия” от Аугуст Стриндберг, постановка на Театър "Възраждане"

Робърт Уилсън и Мари Де Теста за "Бурята“ от Уилям Шекспир, постановка на Народен театър “Иван Вазов”

КОСТЮМОГРАФИЯ

Победител в категорията - Марина Райчинова за "Коприна“ по романа на Алесандро Барико и драматизация на Александър Секулов, постановка на Драматичен театър “Николай О. Масалитинов” - Пловдив

Юлиян Табаков за "Шахнаме: Сказание за Зал“ по Фердоуси, постановка на Театър "Азарян"

Яши Табасоми за "Бурята“ от от Уилям Шекспир, постановка на Народен театър “Иван Вазов”

ТЕАТРАЛНА МУЗИКА

Калин Николов за "Госпожица Юлия“, от Аугуст Стриндберг, постановка на Театър "Възраждане"

Победител в категорията - Николай Иванов за "Шахнаме: Сказание за Зал“, по Фердоуси, постановка на Театър "Азарян"

Петя Диманова за "Коприна“, по романа на Алесандро Барико и драматизация на Александър Секулов, постановка на Драматичен театър “Николай О. Масалитинов” - Пловдив

Нередности
x

Сигнилизирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максиум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

< Назад