Предаването разказва историята на Факултета по изобразително изкуство към Великотърновския университет, който някога е бил Девическа гимназия. Тя била основана на 1 ноември 1879 г. На тази дата епископ Климент, със светско име Васил Друмев, и по-късно Търновски митрополит Климент Браницки, е назначен за пръв директор на това елитно за времето си учебно заведение, събрало първаночално 200 момичета от град Търново и околните села. Епископът предложил за назначаване учителките Райна Футекова, Марийка Ферадова и Тодорка Илиева, като поискал за тях от Министерство на финансите 1500 франка годишна заплата. Райна Футекова е онази Райна Княгиня, която народът помни и обича като жената, ушила въстаническото знаме за Априлското въстание. А желаещите да се обучават в Девическата гимназия се ставали все повече. В началото учебното заведение се помещавало в пригодена за целта сграда във Велико Търново, но тя се оказала твърде малка. Затова държавата финансирала построяването на нова, подходяща по размери и устройство сграда. За нея и нейния архитект разказва историкът Дора Недева.
Сградата е строена 1886-1887 година по проект на известния архитект Христо Ковачевски от Кюстендил, който е възпитаник на Виенската архитектурна школа. Той е проектант-архитектът, който създава мъжката гимназия в Русе през 1893 година, автор е и на много други знакови постройки в България.
Малко преди да стане Факултет по изобразително изкуство, сградата била базово училище на Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий". За Факултета разказва проф. Светослав Косев, който е негов декан. През 80-те години заедно с няколко педагогически специалности той идва в тази сграда. Днес под покрива на бившето девическо училище се обучават студентите от шест специалности, сред които „Живопис", „Графика", „Скулптура", „Стенопис", „Графичен дизайн и визуални комуникации".
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News