Доц. Янчева: Ваксинирането ще ограничи броя на заболелите

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      В предаването
      Части от предаването
      Всички броеве

      Мутация на КОВИД-19 предизвика спиране на полетите от Великобритания към редица страни от континентална Европа в навечерието на Коледа. За тази мутация знаем две неща - предава се много по-бързо и се влияе от ваксината, която предстои да започне да се прилага. Няма данни да е по-смъртоносна и по-тежка.

      Доц. Нина Янчева, началник на отделението за придобита имунна недостатъчност в Инфекциозна болница и ръководител на Катедрата по инфекциозни болести в Медицинския университет в София, заяви в "Денят започва", че този мутирал щам е установен още през месец септември.
      Мутациите обаче винаги изострят вниманието, защото се следи дали тази мутация води до промяна в скоростта на разпространение на заболяването и дали променя по някакъв начин тежестта на протичането му, както и дали те ще повлияят проучванията, които текат за нови медикаменти и ваксини, обясни доц. Янчева.

      Броят на случаите, които са заразени с новия щам във Великобритания, се увеличава. Наблюденията сочат, че около 50% от заболелите са с този щам. Основният риск от бързото предаване на вируса е увеличаването на броя на инфектирането. Основно заразените са хора под 60-годишна възраст. Средната възраст на новозаразените е 41 години, посочи доц. Нина Янчева.

      За момента няма данни да протича по-тежко или да има по-висок процент смъртност.

      Доц. Янчева беше категорична, че лечението на всеки пациент е съобразено със състоянието му и е индивидуално. Самолечението може да доведе до негативен ефект - да удължи заболяването и да доведе до усложнение.

      Към този момент броят на заразените и по официална статистика, и по това, което се вижда в болницата, намалява, отбеляза тя.

      Доц. Янчева беше категорична, че ваксинирането е важно, защото една епидемия и пандемия може да се контролира по-активно, когато има специфични медикаменти или специфична профилактика. Ваксинирането ще ограничи броя на заболелите.

      Ваксината не се препоръчва при лица под 16-годишна възраст поради недостатъчно данни. Не се препоръчва и при бременни, отново защото няма достатъчно данни.

      "Поради същата причина не се препоръчва и при хора с имунен дефицит, особено при такива, които получават имуносупресивна терапия, защото при потиснат имунитет няма да се изработят необходимите антитела. Не се препоръчва и при хора, които може да са алергични към съставки на ваксината и при такива, които имат проблеми с кръвосъсирването", подчерта Нина Янчева.

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube
      Вече може да ни гледате и в TikTok
      Намерете ни в Google News

      Пишете ни
      x

      Сигнализирайте нередност

      и/или

      Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

      ** Тези полета не са задължителни.

      captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
      Трябва задължително да въведете кода от картинката
      < Назад