Енергийни експерти за спирането на газа: Ще настъпи хаос

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Има президентски указ и всички фирми в Русия трябва да приведат този указ в действие спрямо руското законодателство. Те съответно са поставили условия на българската страна, тя не се е съгласила, въпросът е дали е само в България и Полша, коментира Валентин Николов спирането на газа от Русия за България.


"Ние реално с позицията си към Украйна не заслужаваме кой знае какво одобрение от ЕС и нашите партньори, а от друга страна ни спират газа, не виждам релевантност.Аз бих уважавал една позиция, като "ние спираме газа, защото се използват тези пари за война", допълни още бившият председател на БЕХ.

Според Явор Куюмджиев, българският национален интерес е българските граждани да имат топлина, ток на поносими цени, българският бизнес да получава необходимите ресурси, за да може да работи. "Ще настъпи хаос. 2021 г. България е употребила 3,2 млрд. кубични метра газ, от които над 75% са дошли от Русия, останалите са около 300 млн. от Азербайджан, и около 250 млн. от най-различни източници на втечнен газ. При отпадането на руския газ, в България ще липсват 2,5 млрд. кубични метра газ, които няма с какво да бъдат заместени по две причини. Първо няма техническа възможност да бъда донесена газ откъде и да било другаде", обясни бившият зам.-министър на енергетиката Явор Куюмджиев. "Тези около 200 млн. кубични метра ще стигнат за още 16 дни и после всичко свършва", подчерта Куюмджиев.

"АЕЦ Козлодуй затвори пети блок за планов ремонт, ще има голям дефицит на газ, не знам откъде ще дойде и не знам дали са резервирани капацитети. И в този момент всички, които могат да заменят газа с ел.енергия, ще го направят, и очаквам елекрическата енергия да скочи минимум с 25% на свободния пазар", коментира Валентин Николов.

"Голяма част от българската индустрия е преминала на газ, защото беше най-евтиният енергоизточник. Само критичните потребители, които никога не бива да бъдат изключвани от газ са 1,7 млрд. кубични метра годишно", разясни Явор Куюмджиев.

"Сега можем да получаваме газ от Гърция и Турция, защото имаме диверсификация на трасета, отделно и Румъния, връзката е свързана", поясни Валентин Николов.

Куюмджиев обясни, че в Чирен има 92 млн. кубични метра, което според него означава че хранилището е на финала си. "Там технологично трябва да се оставят минимум 50 млн., тоест там има само 40 млн., които могат да бъдат изтеглени", допълни още той.

Николов и Куюмджиев коментираха предстоящите прегледи на договорите за доставка и транзит на газ. "Две години и половина са предплатени от Газпром. Парите са дадени авансово. Всеки договор може да бъде променен или да бъде суспендиран. Винаги се вземат международни консултанти. Това не е еднолично решение на някой", смята Николов.

Той изрази мнение още, че трябва да се наблюдава дали няма да се появят посредници при доставка на газ.

Вижте разговора във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад