Енергийно ефективните решения включват не само начина, по който сградите се строят, а и дали са така конструирани, че да бъдат едновременно производители и потребители на енергия. Ввижте някои алтернативни източници, които могат да заменят конвенционалните методи на добив на енергия.
Всичко това е само зад ъгъла и не е чак толкова далеч в бъдещето. Заради климатичната криза, пред която е изправен светът, преминаването към енергийна система без изкопаеми горива в Европа е повече от спешно. Въздействието на климатичните промени се усеща от хората в целия свят.
Преходът към социално справедливо производство на енергия означава да поставим възобновяемата енергия в ръцете на общностите и хората. Така се ражда и концепцията за „енергийните граждани“ и за „енергийните кооперативи“, която набира все по-голяма популярност в страни като Белгия, Великобритания, Германия, Испания, Италия, Нидерландия, Португалия, Франция, Хърватия. Енергийните кооперативи се множат, а самите държави уреждат законодателно тяхното съществуване и работа. Къде се намира на картата България в подобен кооперативен (общностен) начин на добив на енергия разговаряме с Иван Хиновски - председател на Български енергиен и минен форум.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News