Епископският комплекс в град Сандански с базилика, баптистерий и мартирий по своя план, архитектура, стенописи и мозайка е уникален за територията на страната и паметник с изключително културно-историческо наследство.
Раннохристиянската епископска базилика, изградена в античния Партикополис, впечатлява със своите размери и великолепие. Култовата сграда е събирала зад стените си многобройните за онези далечни времена последователи на християнската вяра. Напълно възстановени са атрият, нартекса и наосната част и презвитерият на храма. От атрия, след като били обсъдени важни теми от живота на хората през тези времена, се влизало в нартекса или предверието на храма. В него са запазени част от мозаечния килим.
Нартексът е помещението, което е било за непокръстените и каещите се хора. Вътре в наосната част или в храма са влизали само хората, които са били кръстени. Великолепие от колонади, стенописи и мозайки изпълват вътрешната част на епископската базилика. Това са едни от най-добрите образци на раннохристиянското изобразително изкуство.
Християнството променя коренно духовният живот на хората в античния Партикополис. Внушителният по своята архитектура баптистерий е служил за извършване тайнството на Светото кръщение. Кръщелната представлява отделна сграда с четириъгълна форма с вградена окръжност, в средата с басейн. Епископският комплекс в Сандански носи ореола на свято място. Сред ценните находки са ктиторски надпис на Антим, издълбан върху мраморна плоча и Хризмата, печатът на бог и раннохристиянски масивен бронзов кръст. При археологическите проучвания е разкрит и единственият по рода си мартириум - място, където е бил погребан светец, или пък са се съхранявали неговите мощи.