Храмът „Св.св. Петър и Павел“ в Добринище е не само място, свързано с християнската вяра, но и съкровищница на българското възрожденско изобразително изкуство. Тук са запазени и се съхраняват реликви от по-старата черква „Успение“ Богородично, спасени от християните при пожар по време на Балканските войни. Сред тях е уникален дантелен кръст също е сред реликвите в храма „Св.св. Петър и Павел“.
Издълбан е от орехово дърво от незнаен майстор. Хората са го нарекли така, заради изработката му и оформените като дантела краища.
Интерес предизвикват и изобразените върху кръста евангелисти - Матей, Марко, Лука и Йоан, които са представени чрез символиката на животински образи. В храма „Св.Петър и Павел се пазят и ценни образци от художественото наследство на възрожденските майстори - зографи от Самоков и Банско. Икона с изображение на Кръщението Христово е дело на създателя на Банската художествена школа Тома Вишанов – Молера.
Храмът е построен през 1835 година с дарения и безвъзмездния труд на жителите на старото Добринище и носи името на пресветите апостоли заради това че местните хора вярват, че апостол Павел е стигнал до тези земи.