Историкът проф. Вили Лилков: Хуманността е мотивирала спасяването на българските евреи
Предаване: Денят започва, 10.03.2023
На 9 и 10 март отбелязваме 80-годишнината от спасяването на българските евреи. Почитаме паметта на загиналите в Холокоста. По повод това разговаряхме в „Денят започва“ с проф. Вили Лилков.
„За мен е важно това, което се е случило в България през онези години, да се разкаже чрез свидетелствата на самите евреи. Докато изучавах документите на Народни съд бях подтикнат да напиша книгата "Доблест и наказание", защото бях изненадан, че много евреи отиват в Народния съд и застават в защита на народни представители, които са обвинени в антисемитизъм“, коментира той.
Проф. Лилков разказа подобна история:
„Васил Велчев е бил индустриалец, основател на фабриката за фаянс в Каспичан. Той като народен представител подписва писмото на Димитър Пешев в защита на българските евреи. Освен това Велчев взема 32-ма изселени евреи от Нови пазар и ги наема на работа. Всеки ден ги превозва с личен транспорт до фабриката в Каспичан, независимо, че околийският началник разпорежда евреите да бъдат уволнени. След 9 септември е осъден на 15 години затвор и 4 години след присъдата му от Народния съд умира. Но благодарните евреи не го забравят и отиват в съда и казват всичко това“.
Според историка хуманността е мотивирала спасяването на евреите.
„Българските евреи са били дълбоко интегрирани в нашето общество и с българите са установили добри взаимоотношения - търговски, съседски, приятелски“, добави проф. Лилков.
Вижте целия разговор във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News