Ива Митева: Най-правилното решение в този парламент беше за Изборния кодекс
Предаване: Панорама, 07.05.2021
Какъв е животът на българския парламент го определя българската Конституция. За мен лично беше едно изпитание, един опит, тъй като аз съм работила от другата страна като експерт. Това заяви в специално интервю за "Панорама" председателят на 45-тия парламент Ива Митева.
"Сега вече, от страната на политиката и особено като председател на НС, видях, че нещата изглеждат много различно", допълни тя.
"Видях, че да имаш добра експертиза е едно, но да бъдеш политик и да успяваш да балансираш между всички парламентарно представени партии и коалици, е нещо съвсем различно. Видях отговорността на председателя на НС."
Последните дни са много динамични и живи в българския парламент - успяваме да търсим много решения, а смятам, че добрите решения се постигат с взаимно разбиране и търпимост, смята Ива Митева.
Търпимост ни трябваше на всички в този парламент и в тези дни, в които работихме усилено.
"При положение, че се върви към избори и от самото начало се знаеше този път, по който поемаме, това беше най-правилното решение", заяви Митева относно промените в Изборния кодекс.
"Да, има препоръки на Венецианската комисия, да много пъти самата аз съм казвала за този едногодишен срок, но те са свързани с промяна на изборната система, с промяна на граници на изборни райони. Това, което ние направихме, е наистина да облекчим правото на гражданите в чужбина да гласуват. Всички българи са равни пред закона и трябва да имат еднакво избирателно право, и трябва да могат да го упражнят. Тръгването с изборните правила беше най-правилното решение. В този парламент бяха внесени над 76 законопроекта само в рамките на 3 седмици - това е страшно много", допълни Митева.
За машинното гласуване тя заяви, че тайната на вота е абсолютно честна и гарантирана.
"Не смятам, че това, че 100% ще се гласува с машина, е противоконституционно", категорична е Митева.
Тя обясни още, че на изборите във Велико Търново проблемът с машините не е бил софтуерен, а в предоставяне на листата на конкретна партия. Така че нека да не се спекулира с това, подчерта Митева и допълни, че машината абсолютно гарантира тайната на вота и няма връзка с интернет.
Ако нормите бъдат обявени от Конституционни съд за противоконституционни, ние имаме включена хартия за избирателните секции и тя ще бъде предоставена за гласуване, допълни председателят на НС.
На въпрос защо не са приети поправки за мажоритарния вот, Митева заяви, че промяната на мажоритарната система е нещо сериозно и е несериозно да се поставя на обсъждане в границите на едно денонощие.
"Това засяга и избирателните граници, ние все още нямаме извършено преброяване и работим с данните от 2011 г. Не можем да тръгнем с различна тежест на мандатите в различните райони, така че е несериозно да се твърди, че се отказваме", смята Митева.
За партийните субсидии заяви, че размерът на субсидиите наистина е в компетентнпстта на НС, но не е имало достатъчно гласове за мнозинство.
"Голямата работа на този парламент е, че се опитахме да водим диалог помежду си. Виждате, че когато водя заседанията проявявам търпомист и изчаквам всеки да се изкаже", заяви в заключение председателят на 45-тия парламент.
Вижте целия разговор във видеото
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News