Как едно българско читалище успява да задържи младите хора на село?
Предаване: България в 60 минути, 08.10.2021
Читалище "Светлина - 1871" в село Соволяно, което само преди дни чества своя 150-годишен юбилей, дава възможност и условия за общуване между хората.
"Стараем се да поддържаме тази традиция, да привличаме все повече младите от селото, децата да идват в библиотеката", каза Корнелия Чизмова, секретар на НЧ „Светлина - 1871".
Читалището е място, в което жителите на селото и района се срещат,
общуват и обсъждат различни културни теми. Доброволческата им дейност също е много добре развита.
Женската певческа група, която навремето е наброявала 90 души, не
спират да се развива и да твори. макар и в намален състав днес печели
конкурси.
"В най-ново време виждате, че сме останали само 10, но това са най-качествените, най-активните от нашите жени", заяви председателят на читалището Зоя Кирилова.
А костюмите си шият сами.
"Всички неща, които са тук изложени, са изработени от жените на селото, тъкани през годините, бродирани, плетени на една кука", обясни Корнелия Чизмова.
В селото искат освен театралната трупа, да се възстанови и някогашното кино.
"Тази сграда има нужда от основен ремонт. Нуждаем се от саниране на цялата сграда, възстановяване на киносалона, на младежкия клуб. Всичко това изисква пари и средства. Наше задължение е да се стремим да пазим тази сграда, за да може да остане за поколенията", каза кметът на с. Соволяно Пламен Илиев.
В Соволяно живеят близо 800 души. Местните казват, че читалището успява да опази и предава духовните ценности от поколение на поколение вече 150 години, затова и продължават да го поддържат живо.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News