Предаването разказва за крепостта „Кале Широково“, която се издига високо над долината на Баниски Лом и Черни Лом.
Първите данни за нея ни е дал ученият-пътешественик Карел Шкорпил, който в началото на ХХ век е проучвал старините в долината на Ломовете. Той е оставил скица и описание на това укрепление, в които се различават структура и план на крепостта. Дълги години тя остава почти непозната, а през това време е обект само на набезите на иманярите.
Нови научни сведения за нея се появяват едва през 80-те години на ХХ век. Тогава археолози от музея в Русе започнали да изработват карта на паметниците в тогавашния Русенски окръг и посетили мястото. Направили теренен оглед, констатирали наличието на множество иманярски изкопи, и това е всичко, което се е знаело за широковското кале чак до сериозното теренно проучване, започнало през 2020 година. Това се оказва голям научен пробив, кайто се случва с целева субсидия от министерството на културата и с помощта на Община Две Могили, която осигурява работници на терена. Така само за първите две години на бял свят излизат най-важните части от основната крепостна стена на късноантичната крепост „Кале Широково“.
Повече подробности разказва Деян Драгоев, археолог от Регионалния исторически музей в Русе и ръководител на теренните проучвания. Крепостта в началния си период възниква през V, това е времето на император Теодосий Втори. Античната крепост възниква като военно укрепление, което контролира пътната мрежа в долините на реките Баниски и Черни Лом. Мястото е един скален нос, на върха на който е построена крепостта, и има невероятен обзор на цялата долина на тези две реки. Стената достига в отделни участъци 4,8 метра, а дебелината на кулите е 3 метра и половина.
През Средновековието към крепостта е бил изграден още един укрепителен вал, с който площта ѝ вече надхвърля 17 декара.
След четири години упорита работа русенските археолози вярват, че са открили около 1 декар или едва една седемнайсета от тайните на Широковското кале. В същото време интересът към него е огромен и, макар и да не представлява все още музеен обект, тук често идват цели групи туристи или жители на околните села.