Литературен джубокс в парка на Военна академия

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В парка на Военна академия тази събота ще открием един нестандартен джубокс, защото е литературен. Той е звукова инсталация в градска среда на “Прочети София”, която позволява да бъдат слушани текстове от  20 съвремени български автори.

“Литературният джубокс е всъщност втората инициатива на фондация “Прочети София”,  която изважда литературата на ежедневните пътища на хората в самия град и дава възможност те да преживеят литературата по един нетипичен начин, докато се разхождат в парка. Ние започнахме тези инициативи със скритите букви, с пейките букви още през 2018 година. Тогава те бяха на други места в града, но някак си паркът на Военна академия е най-приятен, предразполага към срещи специално за четене, за слушане на поезия. Хората могат специално да дойдат тука и да усетят поезията изцяло,  за това избрахме за литературният джубокс това място”, разказа в Тодора Радева от фондация “Прочети София” в “Култура.БГ”.

За поета Петър Чухов “колкото повече от поезията навлиза в ежедневието, да застава на пътя на хората, толкова по-добре за нея”.

“Така че трябва наистина да я има навсякъде - където има хора, да има и поезия.”

Още вижте във видеото.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад