Меглена Плугчиева: Подготовката за този пожароопасен сезон не беше достатъчно адекватна

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Подготовката за този пожароопасен сезон не беше достатъчно адекватна. Нямаше превантивни мерки – просеки, минерализовани ивици. Всичко това беше спестено с оправданието, че няма финанси. Това каза в „Денят започва“ бившият вицепремиер и дипломат Меглена Плугчиева.

Според нея, въпреки че се е знаело за високия риск от пожари това лято, подготовката е била крайно недостатъчна, особено по отношение на горските територии.

По думите ѝ е време за сериозна екологична оценка на пораженията, нанесени от пожарите в защитените територии, особено в Национален парк Пирин, където горят ценни горски екосистеми.

„Сега сме на места пред екологична катастрофа. Министерствата на земеделието и на околната среда и водите трябва да направят пълна екологична оценка на пораженията“, каза още тя.

Плугчиева подчерта, че залесяването и възстановяването на опожарените територии изисква дългосрочно планиране.

„Не политизирането, а експертната подготовка и политическата отговорност могат да доведат до минимизиране на рисковете и пораженията. Не може да си позволи евтин популизъм, когато държавата гори“, заяви още тя.

Вижте целия разговор във видеото. 
 

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад