Моторът
Понякога през войните се срещали и приятели, които оставили подарък...
Драма
По автобиографичната книга "Следеният човек" на Веселин Бранев и меморите от "Дневник" на Богдан Филов
Сценарист и режисьор: Валентин Гошев
Оператор: Иван Тонев
Музика: Владимир Джамбазов
В ролите: Александра Радичева, Димитър Ангелов, Руди Евтимов, Никола Додов, Филип Трифонов, Гергана Кофраджиева, Михаил Мутафов, Ицхак Финци и др.
Продуцент: Ars Digital Studio
Разпространител: А Плюс Филмс
"Животът бе пред тях, но настоящето носеше война, а бъдещето - неизвестност"...
"Моторът" разказва за приятелство по време на Втората световна война, което продължава години, независимо от превратностите и историческите събития".
Как се появява идеята за филма "Моторът":
"Село Бараково (край Благоевград) е било доста интересно в миналото. Събирах материали за документален филм за фабриката на братя Балабанови. Покрай нея научих за немеца Вили, който е работил по време на войната в германска военна работилница, създадена към фабриката.
Вили се е движил навсякъде със своя мотор, а когато дошло време да отпътуват от България, той решил да подари машината на българския си приятел Славчо - младеж от селото. Такава е историята във филма "Моторът". Валентин Гошев
Снимките на филма са в Ловеч и околните села - Старо Стефаново, Лешница, Българене, с участието на много местни жители не само във фона, но и в роли.
В Ловеч е и предприемиерната прожекция - в зала "Космос", а химнът "Шуми Марица" се изпълнява от Духовия оркестър на града, с ръководител Тотко Рогашки.
Мотоциклетът в историята е бил знаменитият BMW R75 - най-популярният мотор в Германия по време на Втората световна война, известен като "Мотора на Вермахта". Тази проходима и здрава машина още се издирва от колекционерите. За филма е намерен оригинален модел от семейство в София, чийто син е дубльор за снимките в движение.
СЮЖЕТ
През Втората световна война трима тийнейджъри се събират в едно българско село. Славчо живее там - в Баракаво, Вили е германско момче от немската военна част, а Евелина е евакуирана софиянка, чиято къща е била разрушена от английските и американските бомбардировки.
И тримата са ученици в местното училище.
Срещата им не започва с усмивка - първо ги разделя войната, после се намесват и чувствата на младостта - ревност, съперничество, любов, омраза, но побеждава приятелството, в което остава и жест на благодарност. Следващата им среща е след 50 години...
Сюжетът в историята разкрива, че по време на война се създават и приятелства без предразсъдъци, но загадката за смъртта на цар Борис ІІІ остава...
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News