“Наблюдаваме днес, за да се защитим утре”: Ден на отворените врати в НИМХ
Предаване: Денят започва, 23.03.2026
На 23 март отбелязваме Световния ден на метеорологията. Никак не е лесно да се прави прогноза за времето - нещо, което всички възприемаме за даденост. Затова за поредна година всеки, любопитен да разбере как се случва това, може да се включи в Деня на отворените врати в НИМХ, да участва в изготвянето на метеоролигична прогноза и да се запознае с различните дейности в института. Това обеща в студиото на “Денят започва” гл. ас. д-р Анастасия Стойчева, директор Департамент "Прогнози и ИО", НИМХ.
Посетителите ще могат да се включат и в синоптичната работилница, отбеляза тя:
“В точно определени часове деца ще могат да се позабавляват с нашата професия, но и да придобият желание да отправят поглед към природните науки, защото математиката, физиката и химията са онези науки, които стоят в основата на нашата професия. Само описанието на това как изглежда небето не върши работа.”
Според Стойчева в съвременното общество малко хора “намират смисъл в това да завършат Физическия факултет и да преминат през това тежко следване”:
“И след това да се озоват в сравнително приятно място за работа, но с не достатъчно високо заплащане. Разбира се, в годините с натрупването на опит човек осъзнава, че не само финансирането е важно, но то стои и е ключ към това младите хора да намират смисъл да работят в метеорологичната служба. И тук е ролята на държавата - да не ни притиска чак толкова много с административни тежести, защото ние сме научен институт, освен че изпълняваме много оперативни дейности. А науката, освен, че е гарант за това, че всичко, което се върши, почива на подходяща методика, е гарант и за това, че има развитие свободомислещо, така че да осигури краен добър резултат.”
По думите ѝ “естественият интелект трябва да заложи на изкуственият интелект разни неща”:
“Трябва да има добри специалисти, които да подготвят онова, което да извади крайна прогноза. Винаги прогнозата за времето минава през численото моделиране, т.е. през математика, през сложени уравнения и колкото по-добри специалисти има в тази посока, толкова по-добре. Ние ползваме продукти, които са резултат от работата на изкуствения интелект, но трябва да отбележим, че числените модели, които работят на базата на машинното обучение и изкуствения интелект, имат какво да догонят, особено в особените ситуации и особените райони, какъвто представлява България. Ние сме с доста сложна географска подложка.”
До края на месеца, през седмицата до 6 април и около Великден се очертава обстановка с валежи и по-хладно време, прогнозира метеорологът и допълни:
“Втората половина на април изглежда, че ще бъде по-спокойна и с по-високи температури, не че няма да има валежи. След това - валежи над нормите, така че предстои ни период, различен от този, който имахме с много слънце и високи температури в началото на март. Очакват ни повече валежи и по-низки температури.”
Още подробности вижте във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News
