Никола Стоянов: Особеният управител на "Лукойл" трябва да бъде експерт, не политик

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

От 2023 година има законодателство за особения управител, който може да влезе и да поеме управлението на Лукойл. Реално нямаше нужда от законови промени. Очаквах още на втория-третия ден след обявяване на санкциите, веднага да влезе особен управител. Това каза в "Още от деня" бившият министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов.

Обясни, че с промените особеният управител вече има право да продава рафинерията и затова някои говорят за национализация. 

"Виждам забавяне в действията на правителството, тъй като вече минаха 20 дни от 30-те, които имат. Остават 10 дни до 21 ноември. Прокламирано беше, че законовите промени се правят, за да се копира германският вариант, който им даде възможност да поискат дерогация."

Стоянов е категоричен, че особеният управител трябва да бъде експерт, тъй като рафинерията е огромно предприятие. По думите му в оставащото време до 21 ноември няма как да бъдат извършени необходимите дейности, за да се гарантира, че повече пари към Русия няма да отиват и да можем да поискаме дерогация от САЩ, която да ни бъде разрешена.

Подчерта, че интересът на България в тази ситуация е рафинерията да не спира работа. 

"Не бива да се съобразяваме с интересите на Съединените щати или на Русия. Лошото е, че се изпусна много време." 

Вижте целия разговор във видеото.

 

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад