Българската агенция по безопасност на храните в Първомай установи огнище на шарка по дребните преживни животни. Заболяването е констатирано в животновъден обект с 30 овце. Собственикът е подал сигнал до компетентните органи, като е реагирал своевременно при появата на клинични симптоми на заболяването и е оказал пълно съдействие на ветеринарните власти.
Нашият репортер Антоанета Андреева разговаря с д-р Михаил Кръстев, директор ОДБХ - Пловдив.
По думите му след получаването на сигнала са взети проби, транспортирани са до София, изследвани са и след положителния резултат животните са хуманно евтаназирани и са унищожени под официален надзор, както следва по регламента.
"Става въпрос за 30 овце. Фермата е малка, регистрирана е, отговаря на изискванията, животните са били предназначени за лична консумация. Не са излизали продукти или месо, съответно."
Той уточни, че 5-километровата предпазна зона обхваща почти всички населени места в община Първомай.
"Мерките, които се предвиждат, са ограничение на движението на дребни преживни животни, наблюдение върху превозните средства, които закупуват млякото, съответно засилване биосигурността във всички ферми на територията, не само в 5-километровата, но и в 15-километровата зона, като засилването има за цел да предотвратим съответното разпространение на вируса. Действали сме светкавично, пак именно с тази идея да се спре разпространението на заболяването и да се спаси сектора."
Той добави, че на територията на Пловдивска област няма активни огнища.
Вижте цялото видео
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News
