Парите на държавата във време на криза

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Бюджетът за тази година беше много и силно критикуван, че не е кризисен, а предизборен, че е разоряващ дори и неизпълним. Беше и прекроен наскоро с една актуализация. Колко критики ще понесе Бюджет 2022? Какъв ще е той? Още не знаем.
По това време на годината обикновено обсъждаме параметрите и бъдещото състояние на държавната хазна.

Тази година обаче още не знаем какво предстои. А бюджетната сметка за догодина няма да е никак по-лека спрямо тази и дори ще е по-тежка - по-високи цени, социално напрежение, протести, инфлация чийто ръст финансисти прогнозират, че ще стигне 8% в края на годината.

Как бюджетът ще се справи с разнопосочните рискове.

С министъра на финансите Валери Белчев разговаряхме за бюджета.

В никакъв случай не бихме искали да замразяваме минималната работна заплата. Това заяви служебният финансов министър. Повод за неговото изказване е скандалът между синдикатите и работодателите от последната седмица, свързан с определянето на минималната работна заплата.

Белчев се въздържа от коментар относно искането на синдикатите, които настояват за 760 лв. минимална заплата. Той допълни, че не трябва да се стига дотам, че фирмите да не са в състояние да плащат заплатите и поясни, че това е въпрос на един много тънък баланс, който ще се постигне след аргументирани преговори с работодателите, синдикатите, съобразявайки се с възможностите на националната икономика.

"Критиките и полемиките към бюджета имат по-скоро политически характер" - така министърът отговори на въпроса "кой е най-големият пропуск на бюджета в момента" и допълни, че той се изпълнява нормално, по думите му приходните агенции работят добре и няма изненади.

По отношение на недоволството на бизнеса, синдикатите, ресторантьорите и туроператорите, Белчев заяви, че протестите не са свързани задължително със структурата на бюджета.

"Нека не забавяме, че преживяхме и продължаваме да живеем в една извънредна ситуация, имаме изключително тежка здравна криза. Случиха се и динамики в сферата на енергетиката, цените много пораснаха. Актуализация беше направена, за да не се счупи макрорамката. Не можем да си позволим да харчим нещо, което нямаме. В същото време най-важните неща да са осигурени - например, ваксините, кислородът за болните", коментира служебният министър на финансите Валери Белчев.

Белчев допълни, че допълнителна актуализация на бюджета до края на годината не е необходима. По думите му "нещата не са толкова зле в икономически план, всъщност дори ние ще маркираме ръст тази година". Прогнозите на финансовото министерство са догодина да бъде маркиран по-голям ръст.

Служебният министър отказа да коментира бюджетната рамка за следващата година с аргумента, че за да бъде внесен бюджет, трябва да има парламент. Той допълни, че в момента "няма правен субект, който да може да обработи този бюджет".

"В момента правим симулации на различни политики, които можем да интегрираме вътре, но ще ги комуникираме тогава, когато му дойде времето, когато сме убедени, че има яснота в политически план", заяви Валери Белчев.

Цялото интервю може да гледате във видеото.

Акценти
Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад