В "100% будни" ви срещаме с Виолетта Иванова – българската мотористка и пътешественичка, която влезе в историята като първата жена, обиколила света самостоятелно с мотоциклет.
Нейното околосветско приключение преминава през 72 държави, пет континента и повече от 50 000 километра, но зад цифрите стоят смелост, дисциплина и една голяма лична мисия.
Виолетта се качва на мотор едва на 36, но оттогава пътят се превръща в нейна стихия. Заедно със семейството си обикаля България и Европа, а голямото соло пътешествие предприема, за да даде пример на дъщерите си — че мечтите нямат възраст, пол или ограничения, стига човек да има воля и сърце.
Подготовката за експедицията е най-дългата и „най-скучна“ част, както сама признава — месеци планиране, визи, ваксини, маршрути и логистика. Но целта е ясна: не просто да направи кръгче около планетата, а да я опознае — хората, културите, света.
С мотора, който галено нарича Борис, тя прекосява Азия от Турция до Индонезия, стига до Австралия и Нова Зеландия, а после и до Южна Америка, където я заварва пандемията. Преживява горските пожари в Австралия, тежка катастрофа в Индия и месеци възстановяване, но се връща на пътя и продължава.
Днес Виолетта вече планира следващите приключения с мотора Борко — Африка „за десерт“ и мечтата да стъпи с него на Антарктида. Защото, както казва самата тя, важното е човек да мечтае — колкото по-големи са мечтите, толкова по-щастлив е.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News
