Пети конен полк и брезничани в борбите за национално обединение
Предаване: 10 000 крачки, 15.01.2024
Предаването разказва за участието на хората от Брезнишкия край и на местния 5-и конен полк във войните за обединение на България, както и за историята на полка. Той е създаден през 1898 година в Добрич. 11 години по-късно се установява в Брезник. Експозиция в местния музей проследява основни моменти от дейността му.
През Балканската и Междусъюзническата война полкът е част от Седма рилска дивизия и участва в сражения по оста Царево село, Щип, Кочани. Извършва и охранителни действия край реките Брегалница и Брезовска. През Първата световна война отново е по направлението Черната скала, Кочани, Прилеп, Велес. Участва и в боевете за превземането на румънската столица Букурещ. Включва се и в заключителната фаза на Втората световна война.
Сред изложените експонати в музея има оръжия, лични вещи и писма на войници и офицери от полка и от Брезнишко, униформи, пиано, донесено като боен трофей при влизането на българската армия в румънската столица през 1916 година.
През 1923 година в района на казармите в града е издигнат монумент в памет на загиналите войници и офицери от полка.
Преди няколко години в Брезник е открита възстановената арка на Пети конен полк. Тя е изградена през 1909-а и съществува до 1945-а, когато полкът е разформирован.
В експозицията са показани също лични вещи и материали на възрожденеца Кота Кафеджийски. Той е сред местните хора, които по време на Руско-турската война от 1877-1878 година се обръщат към руските войски в София да им помогнат срещу настанилите се в района сръбски военни части. Благодарение на тях градът и околностите му остават в пределите на Княжество България.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News